'Aşıların yan etkilerinin izlenmediği' hakkındaki iddialara Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi

Sağlık Bakanlığı internet sitesinden yaptığı açıklamada, gündemde olan, Türkiye'de " aşı sonrası gelişen yan etkileri takip ve kayıt merkezi olmadığına" ilişkin paylaşımlar hakkında açıklama yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, aşının ardından istenmeyen etkilerin belirlenmesi ve bildirimi için ASİE İzleme Sistemi'nin kurulduğunu ifade ederek, "ASİE İzleme Sistemi, 2003 yılından bu yana yürürlükte olan Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamındaki aşı uygulamaları ve diğer aşı uygulamaları sonrasında görülen istenmeyen etkilerin bildiriminin yapıldığı sistemdir. Sistem kapsamında bildirimi zorunlu olan aşı sonrası istenmeyen etkiler ve vaka tanımları 'Aşı Sonrası İstenmeyen Etkiler Genelgesi' ile belirlenmiştir." açıklamasında bulundu.

BİLGİLER SİSTEME KAYIT EDİLİYOR

Sisteme sağlık çalışanları tarafından bilgilerin girildiğini ifade eden Sağlık Bakanlığı, "Ayrıca, Kovid-19 aşılarına özel olmak üzere vatandaşlar tarafından da doğrudan Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden sisteme bildirim yapılabilmektedir. Bildirimlerle olgular düzenli olarak izlenmekte, analiz edilmekte, yorumlanmakta, gerekirse sürece müdahale edilmekte ve aşılama programının iyileştirilmesi sağlanmaktadır. Bakanlığımız bünyesinde 'Merkez ASİE Danışma Kurulu' ve her ilde 'İl ASİE Danışma Kurulu' yer almaktadır. İl ASİE Danışma Kurulları bildirimleri incelemekte, ASİE nedenleri ve bu nedenlerin güvenlik düzeyleri (kesin, olası, rastlantısal ve ilgisiz olarak) belirlenmektedir." ifadelerini kullandı.

DEĞERLENDİRMEDE BULUNULUYOR

Merkez ASİE Danışma Kurulu'nda vakalar hakkında değerlendirmelerin bulunduğunu ifade eden açıklamada, "Değerlendirme neticesinde rahatsızlığın aşıya bağlı olduğu sonucuna varılırsa kişiye özel aşı takvimi oluşturulmakta, kümelenmeler için Türkiye geneli analizler yapılmakta ve aşıya veya duruma özel müdahaleler planlanmaktadır. Kovid-19 aşısı uygulamalarından sonra görülen istenmeyen etkilerin kayıt ve bildiriminin elektronik olarak sisteme entegre edilmesine ve potansiyel yan etki çeşitliliğine göre sistemin duyarlılığını artıracak şekilde düzenlenmesine yönelik çalışmalar ise Aralık 2020'de Kovid-19 aşıları henüz ülkemize gelmeden tamamlanmış ve elektronik ASİE İzleme Sistemi yürürlüğe alınmıştır. Kovid-19 aşısı sonrası istenmeyen etki konusunda ASİE Danışma Kurulu ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin de yer aldığı öğretim üyelerinden oluşan bir danışma kurulu ile birlikte çalışılmaktadır." ifadeleri yer aldı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7858800/asilarin-yan-etkilerinin-izlenmedigi-hakkindaki-iddialara-saglik-bakanligindan-aciklama-geldi