Avrupa'daki TIR soförü eksikliğine Türk soförlerden 'işe talibiz' açıklaması

İngiltere’de ve Avrupa Birliği’ndeki şoför krizinin Türkiye’nin rahatlıkla karşılayabileceğini ifade eden Kaplan, "Avrupa'daki şoför ihtiyacını karşılayabilecek durumdayız çünkü ülkemizde şu anda yetişmiş bir güç var." şeklinde konuştu. Türkiye’de güçlü bir şoför topluluğunun olduğunu ifade eden Kaplan, Avrupa ve İngiltere’deki ihtiyacı karşılamaya talip olduklarını dile getirdi.

MAĞDUR OLMAMALARI İÇİN BİZ ONLARIN GARANTİSİ OLACAĞIZ’

İngiltere ve Avrupa’nın tır şoförü eksikliği konusunda konuşan Kaplan, "Litvanya'daki bir şirket tarafından geçtiğimiz günlerde bize bir teklif geldi. Bizden 300 tane şoför talep ediyorlar. Biz şu anda bu talebi değerlendiriyoruz. Onu karşılayacağız. İngiltere ile ilgili olarak bize gelenler oldu. Geçen hafta toplantı yaptık. Protokollerimizi de yapacağız. Şoförlerimizi İngiltere'ye götürdüğümüz zaman mağdur olmamaları için biz onların garantisi olacağız. Bu garanti kapsamında zaten imzalar atıldığı zaman resmi olarak sıkıntıyı halletmiş olacağız. Yani bir şoför İngiltere’ye gidip de mağdur olmasın, sahipsiz olmasın."

'UZUN DÖNEM OLURSA BİZ VARIZ'

Kaplan, 3 aylık gibi kısa bir süreliğinin vize verilmesinin şoförler için mantıklı olmadığını ifade ederek, "3 aylık vize verildiğini duyduk. 3 aylık bir şey için biz yokuz. 3 ay, altı 6 ay olarak yokuz. Uzun dönem olursa biz varız." dedi. Türk şoförlerin, yurtdışında çalışmaya olumlu baktıklarını da ifade eden Kaplan, "Türk şoförler yurt dışındaki talebi çok güzel karşılıyorlar. Gelir yüksek. Yurt içindeki talepte bir sıkıntı yok. Çünkü boşta olan şoförler de var." ifadesini kullandı. Avrupa ülkelerinin arasında Litvanya’dan talep geldiğini de aktaran Kaplan, "Türk şoförleri güvenilir, namuslu ve şerefli insan oldukları için Türk şoförlerini tercih ediyorlar. Çünkü bizim Türk şoförlerimiz ekmeğinin peşinde kullandıkları araca, yüke, her şeyi sahip çıkarlar. Yani Türk şoföründe hırsızlık olmaz." şeklinde konuştu.

'TÜRKİYE'DEN CİDDİ BİR TALEP VAR'

Kaplan, ülkeler arası taşımacılığın boş gezen gençler için iş fırsatı olacağını ifade ederek, "Bazı gençlerimiz bugün boş geziyor. Bunları da bu kapsamda değerlendirmek isteriz. Değerlendirmemiz de iyi olacak. Herkes iş güç sahibi olacak. Bu konuda Türkiye'nin her bölgesinden bizi arıyorlar. Türkiye'den ciddi bir talep var. Gençlere tır şoförü olmayı tavsiye ediyorum. Gerekli ehliyeti alıp tır şoförü olsunlar." dedi. Dernek olarak gençleri istihdam etmek için gerekli eğitim verebileceklerini aktaran Kaplan, vasıfsız olan bütün gençleri şoför yapmak istediklerini belirtti. Önümüzdeki günlerde de akademik çalışma başlatacaklarını ifade eden Kaplan, "Yetişmiş insan gücü sağlayacağız. Hatası olan şoföre zaten belge vermeyeceğiz. Profesyonel yetiştireceğiz. Bir Avrupa'ya nasıl gidiliyor onu da videolarda göstereceğiz." ifadesini kullandı. Maaşlar konusunda da bilgi veren Kaplan, Avrupa ülkelerinde çalışacak olan TIR şoförlerinin aylık 10-15 bin TL kazanacaklarını aktararak, "Kendim 32 yıllık tır şoförü olduğum için biliyorum. Firma sahibi olan arkadaşlarımla da bire bir konuşuyorum. Kazançları söylüyorlar. Gayet güzel, mantıklı kazanıyorlar." ifadelerini kullandı. Yabancı dil konusunda da değerlendirmelerde bulunan Kaplan, "Günde en az 10 kelime öğrensinler. Kendilerini yabancı dil konusunda geliştirsinler." açıklamalarında bulundu.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/7982714/avrupadaki-tir-soforu-eksikligine-turk-soforlerden-ise-talibiz-aciklamasi