‘Ürün Gözetim Mekanizması’ ile gıda fiyatları takip edilecek

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberinde konu ile ilgili; “Mali disiplin korunacak şekilde, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ve vergi düzenlemeleri geçmiş enflasyona endeksleme davranışının azaltılmasına yardımcı olacak şekilde belirlenecek. Böylece enflasyonda atalet etkisi sınırlandırılacak. Mal ve hizmet piyasalarında rekabeti temin edecek, geliştirecek ve rekabet ihlallerini orantılı biçimde sonlandıracak, piyasanın serbest bir biçimde işleyişini güçlendirmeyi teminen ekonomiyi ve tüketicileri kartelleşmeye karşı güvence altına alacak çalışmalar sürdürülecek” ifadelerine yer verildi.

RAPORLAR BAKANLIKLARA İLETİLECEK

Kurulacak olan “Ürün Gözetim Mekanizması” ile gıda ürünlerinde oluşan fiyat dalgalanmaları takip edilebilecek. Böylece ürünlerin gözetim mekanizması oluşacak. Sistemden çıkan raporlar haftalık olarak hazırlanıp Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na iletilecek. Program’da yapılması planlananlardan birisi de tasarrufların finansal sisteme çekilmesi için özendirilecek. Yastık altı birikimlerinin finansal sisteme gelmesi için özel teşvikler planlanacak ve eski teşviklere devam edilecek.

ÖTV

Programda, eşel mobil uygulamasının petrol ve doğal gaz ürünlerinden alınan ÖTV tahsilatını oldukça azalttığı yer verilerek, “Söz konusu azalışta 2022 yılında da uygulanmaya devam edileceği öngörülen bazı akaryakıt ürünlerine yönelik eşel mobil sistemi kaynaklı gelir kaybının temel belirleyici olması beklenmektedir” ifadeleri yer aldı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8070883/urun-gozetim-mekanizmasi-ile-gida-fiyatlari-takip-edilecek