Zincir marketlerden fiyat artışı savunması

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, yaptığı açıklamasında soruşturma yürütülen zincir marketlerden yazılı savunma işleminin tamamlandığını ve bugün sözlü savunma için çağrıldıklarını ifade etti.

"PİYASANIN ORGANİZE EDİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ"

Soruşturma heyeti, zincir firmalar hakkında yapılan ihbar ve incelemeler hakkında, "Ulusal zincir marketler arasında, doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla dolaylı temaslar yoluyla, satış fiyatlarının ve fiyat artışlarının koordinasyonunun sağlandığı, elde edilen belgelerde 'piyasanın organize edildiği', artırılan fiyatların 'rakiplerle eş zamanlı raflara yansıtılacağı' yönünde ve benzer nitelikte pek çok ifade bulunurken, zincir marketlerin fiyat hareketlerinin de bu bulguları büyük ölçüde teyit ettiği, yine doğrudan veya ortak tedarikçiler aracılığıyla geleceğe dönük fiyatlar, fiyat artış tarihleri, dönemsel kampanyalar ve indirimler gibi rekabete hassas bilgilerin paylaşıldığı; fiyat indirimine giden veya pazar genelinde fiyatların arttığı dönemde henüz fiyat artışı yapmayan zincir marketlerin fiyatlarına tedarikçiler aracılığıyla müdahale edilmek suretiyle söz konusu zincir marketlerin fiyatlarının tüketiciler aleyhine yükseltilmesinin sağlandığı; nitekim bu durumun genellikle 'bozuk fiyatların düzelttirilmesi' şeklinde belgelere yansıdığı kanaatine ulaşılmıştır." ifadelerini kullandı.

İDARİ PARA CEZASI TALEBİ

Soruşturma heyeti, haklarında iddianame hazırlanan 5 zincir market ve 2 tedarikçi firmaya ilişkin 4054 sayılı Kanun'un 16'ncı maddesi gereğince idari para cezası uygulaması gerektiğini ifade etti. Toplantıda zincir market temsilcileri sözlü savunma yaptı. Ürün maliyetlerinin artığını ifade eden şirketler hakkında kurulun ne karar vereceği bekleniyor.

5 ZİNCİR MARKET İÇİN MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLMİŞTİ

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu "Bu beş tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor" açıklamasının, ardından 5 zincir market hakkında soruşturulma başlatılmıştı. Ticaret Bakanlığı da,  bu firmalar hakkında müfettiş atayarak incelemeye başladı.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8078187/zincir-marketlerden-fiyat-artisi-savunmasi