Milletvekili Erim: 50 bin liralık traktör alayım ama 500 bin liralık traktör alsam zarar ederdim

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan AKP Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim çiftçilerin sorunlarının çözülmesini isteyen muhalefete ilginç bir açıklamada bulundu.

‘’SÜREKLİ BİR ALGI YARATIYORSUNUZ’’

Milletvekili Bekir Kuvvet Erim yaptığı açıklamada:

‘’Çiftçi zarar ediyor, derken çiftçilerin hepsi zarar ediyor, hepsi tarlasını, traktörünü satıyor gibi bir ima var, sürekli bir algı yaratıyorsunuz. Çiftçi de zarar eder, esnaf da zarar eder; işinin hesabını yapmayan zarar eder, ben de zarar ettim. 1994 yılında 120 dekar tarlamı, traktörümü sattım, borcumu ödedim icraya gitmeden.

KLİMALI TRAKTÖR MESELESİ

Ama şimdi, aldım yine. Niye aldım? Çünkü para kazanacak, incir dikeceğim. 50 bin liralık traktör alayım ama 500 bin liralık traktör alsam zarar ederdim. Klimalı traktör almayı ben de bilirdim ama zarar ederdim. 30 dekar arazisi olan 500 bin liralık traktör alıyor. Hani, ayranın yok içmeye tahtırevanla gidersin ekin biçmeye!’’ dedi.

‘’BABASI OĞLUNA VERMEZ’’

Erim açıklamalarının devamında, “Makinede, ekipmanda, araç gereçte yüzde 50 hibe var; babası oğluna vermez. Kırsal kalkınmada hibe var. Damlama sulamada sıfır faiz var. Sayın Bakanım, arazisini büyüten, komşu parseli satın almak isteyene ne kadar faiz var, ne kadar vade var?” ifadelerini kullandı.

‘’ ÇİFTÇİNİN BORÇLARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR, TRAKTÖRLERİ HACİZLİ’’

İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta, çiftçinin durumunun kötü olduğunu belirterek, “ Bugün geldiğimiz noktada çiftçi perişan olmuş durumda. Çiftçiye zulmeden bir Tarım Bakanı ve Tarım Bakanlığı var. Çiftçinin borçları çığ gibi büyüyor, traktörleri hacizli, tarlaları hacizli. Çiftçinin Tarım Bakan’ına, Tarım Bakanlığı’na güveni kalmadı” dedi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8227297/milletvekili-erim-50-bin-liralik-traktor-alayim-ama-500-bin-liralik-traktor-alsam-zarar-ederdim