Yatırım uzmanı Ash: Türkiye ekonomisi sanki tepenin en yüksek noktasına çıkarılmış araba

Duvar'ın CNBC'den aktardığı habere göre Ash, müşterilerine gönderdiği bir not ile "TL'nin olduğu nokta çılgınca ama bu, Türkiye'nin şu an uyguladığı çılgınca para politikası ortamının bir yansıması"  dedi.

FAİZ ARTIRIMI BECERİSİNİ

Ash, " Merkez Bankası'nın fiilen hiçbir para politikası uygulamadığı zaman ne olduğuna dair sapkın bir ekonomi deneyine tanıklık ediyoruz. Erdoğan, Türkiye Merkez Bankası'nın faiz artırımı becerisini elinden aldı" açıklamalarında bulundu.

MÜDAHALE EDİLMİYOR

Sosyal medya hesabından da Türkiye ekonomisi ile ilgili paylaşım yapan yatırım uzmanı Ash, Merkez Bankası'nın niçin müdahale etmediğini şu sordu: "Anlamadığım şey, niçin yine döviz satarak müdahale etmedikleri. -Bu yöntemin sorunu nihai olarak çözmeyip Merkez Bankası'nı sadece negatif faiz oranı bölgesine daha derin şekilde ittiğini bilsem de- Eğer faiz artırmak istemiyorlarsa, TL'ye istikrar kazandırmak için en azından bir miktar dövizi kullanabilirler." dedi.

‘’ ERDOĞAN FREN KABLOSUNU KESTİ’’

Ash’in diğer paylaşımlarında yazdıkları şöyledir:

‘’ Türk lirası eriyor. 2017-19'daki döviz savunması, dövize müdahale, faiz artışı, TL'nin değerinin azalması, sermaye kontrolleri olmuştu. Şimdi? TL'nin değerinin azalması, dövize müdahale (?), sermaye kontrolleri (?), faiz artışı (?). Sırasından artık emin değilim.

Türkiye ekonomisi sanki bir tepenin en yüksek noktasına çıkarılmış bir araba gibi ve Erdoğan fren kablosunu kesti. Umalım ki, en yüksek noktadan sonraki düşüş o kadar sert olmasın yoksa arabanın kaza yapacağından endişe ederim.

Türk Lirası için herhangi bir çapa kalmamış gibi görünüyor. Eğer Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırma yetkisi yoksa ve döviz rezervlerinin yeterliliği sınırlıysa, IMF yoksa, o zaman geriye ne kalıyor? Devasa bir ekonomi deneyi.’’

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8324728/yatirim-uzmani-ash-turkiye-ekonomisi-sanki-tepenin-en-yuksek-noktasina-cikarilmis-araba