EYT’de 3’lü maaş formülü nasıl olacak? EYT’de son durum

Emekli olmak için için yaş dışındaki şartları yerine getiren sigortalılar yeni düzenleme ile emekli maaşına kavuşabilmesi gündemde. Bu sisteme göre emekli maaşları tüm kazançlar üzerinden üç ayrı dönem için hesaplanarak belirlenecek.

DEĞERLENDİRMELER BAŞLADI

Sorunları için bir an önce çözüm bulunmasını isteyen EYT’liler son dakika açıklamalara dikkat kesildi. Milyonlarca kişi emeklilik düzenlemesinin bir an önce çıkarılmasını bekliyor. Devlet EYT konusunu değerlendirmeye başladı. Bu çalışmalarda öncelikle kimlerin kapsama gireceği tespit edilecek daha sonra da emeklilik için uygulanacak formüller tek tek incelenecek. Yapılacak olan maliyet hesabından sonra karar verilecek.

3 DÖNEM İÇİN HESAPLANACAK

Emeklilik için yaş dışındaki şartları sağlayan vatandaşların maaşları tüm kazançlar üzerinden üç ayrı dönem için hesaplanarak tespit edilmesi gündemde. 9 Eylül 1999 öncesinde sigortaları başlayan ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar emeklilik düzenlemesini heyecanla bir an önce düzenlenmesini bekliyor. Ancak bu çalışmaların bir süre devam edeceği düşünülüyor. Şu anda yılsonuna kadar halledilmesi gereken asgari ücret konusu gündemin ilk sıralarında. Bundan sonraki konulardan birisi de 3600 ek gösterge ve sözleşmelilere kadro çalışmalarıyla birlikte EYT değerlendirmesi de sürecek.

YILLARA GÖRE HESAP

EYT’lilerin emeklilik hakkında sahip olduktan sonra alacakları maaş, sigortalıların maaş hesapları üç dönem olarak yapılacak. Buna göre 2000 öncesi, 2000-2008 (10. ay) arası ve 2008’in 10. ayından sonraki dönem olmak üzere üç ayrı hesaplama belirlenecek. Bu durumda emekli maaşı hesaplanırken tüm kazançlar dikkate alınmış olacak. 2000 öncesi dönemde daha yüksek Aylık Bağlama Oranı kullanılırken sonraki dönemlerde aylık bağlama oranları azalacak ama bu defa da enflasyon ve büyüme hızı devreye girmiş olacak. Böylece güncelleme katsayıları artacak. Tüm kazançlara bakılacağından yaş beklerken ödenen fazla primler de emekli maaşı hesaplamasına dahil edilecek. Üç dönemde farklı Aylık Bağlama Oranları ve güncelleme katsayılarıyla emekli maaşı belirlenecek.

Bu durumda yüksek maaşla çalışanların emekli maaşları yüksek olurken tüm kazançlarını asgari ücret üzerinden bildirenler açısından emekli maaşları daha düşük olacak.

 

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8325689/eytde-3lu-maas-formulu-nasil-olacak-eytde-son-durum