İşitme engelli genci önce dövdü sonra görüntüleri sosyal medyada yayınladı

Aydın’da 25 Mart tarihinde yaşanan olayda işitme engelli Engin E., 'Delikanlı' lakaplı Fırat K'nın "Hediyelik eşya işinde çalışır mısın?" diye açtığı iş ilanı sonrasında  İzmit'e gitti. Hediyelik ürünlerin satışını yapmaya başlayan Engin E., Fırat K. ve yanında bulunan arkadaşları ile bir dağ evine gitti. Burada iddiaya göre Fırat K. ve arkadaşları, Engin E.'ye fiziksel şiddet uygulamaya başladı.

 

“TUTUKLANSIN”

Bu yetmezmiş gibi birde Fırat K., elindeki bıçağı işitme engelli Engin D.'nin boğazına dayadığı haldeki çekilen görüntüsünü sosyal medyadan herkesle paylaştı. Olayın ardından Engin E.'nin ise işaret dilini kullanarak darp edildiği anları anlattığı görüntüsü, sosyal medya kullanıcıları tarafından "#FıratDelikanlıTutuklansın" hashtagi ile paylaşılmaya başladı. Kısa sürede sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çeken görüntüler, büyük tepki toplamıştı.

“ŞAHIS KAFAMA VURDU”

7. Ağır Ceza Mahkemesince görülmeye başlanacak davanın iddianamesinde Engin E. adlı kişinin yüzde 50 işitme engelli olduğu ve Fırat K.'nin kendisini arayarak 'İzmit'e gel hediyelik eşya var satmak istersen satış yapabilirsin' dediği ve bunu üzerine Kocaeli'ne geldiği belirtildi. İzmit otogarına Fırat K.'nin gönderdiği ama kendisinin tanımadığı iki kişiyle gittiğini söyleyen Engin E., "Beni Fırat'ın yanan kafeye götürdüler. Orada Fırat bana satmam için hediyelik eşya verdi. Orada kar payının yarı yarıya paylaşılması konusunda anlaştık. Daha sonra kafenin yakınlarında 150 TL'lik satış yaptım. Satış sonrasında ben dahil 6 kişi bir dağ evine gittik. Hepimiz işitme engelliydik. Henüz arabadayken parayı onlara verdim. Dağ evinde biraz alkol aldık daha sonra ise benim payıma düşen 70 TL'yi istedim. Fırat'ın yanında bulunan bir diğer şahıs, bana küfürler ederek 'vermiyoruz parayı git evinde otur' dedi. Sonrasında Fırat, 4-5 yıl öncesinde sosyal medyada ifşa olan eşcinselliğimle alakalı çıplak fotoğrafları göstererek 'sen ne yapıyorsun' dedi. Bu sırada arkamda bulunan bir şahıs kafama vurdu. Diğerleri de ona eşlik ederek yumruk ve kemerle vurdu. Paramı vermeden beni arabanın bagajına koyarak otogara bırakıp gittiler. Hepsinden şikayetçiyim" dedi.

“CİNSEL İLİŞKİ TEKLİFİ İDDİASI”

Sanık Fırat K., "Daha önceden Engin ile bir iletişimim yoktur kendisini tanımıyorum. Çarşıda arkadaşım Murat A. ile alkol aldığımız esnada yanımıza gelerek hediyelik eşya satmak istediğini söyledi ben de kendisine kafelerin yerini gösterdim. Biraz zaman geçtikten sonra tekrardan yanımıza geldi. Bizimle sohbet ettiği esnada parmağındaki ve kulağındaki küpeyi fark ettik. Bunun nedenini sorduğumda eşcinsel olduğunu ve benimle cinsel ilişkiye girmek istediğini söyledi. Bu sırada ben çok sinirlendim. Utanmıyor musun bana bunu söylemeyi gibi şeyler söyledim, yüzüne tükürdüm ve kendisi ile konuşmak için oradan ayrıldık. Alkollü olduğum için nereye gittiğimizi hatırlamıyorum, zaten Engin gideceğimiz yeri tarif etti. Çok eski ve kapısı açık bir eve gittik, orada birlikte alkol aldık. Burada Engin'e neden erkekler ile cinsel ilişkiye girdiğini sordum. O da bana 'paramı öyle kazanıyorum' dedi. Daha sonra benimle cinsel ilişkiye girmek istediğini söyleyince alkolün de etkisi ile Engin'i tekme tokat dövdüm. Benim dışımda Engin'i döven olmadı. Daha sonra Engin'in telefonunu zorla alarak kendi fotoğraflarımızı çekerek sosyal medya ve LGBT gruplarında paylaştırdım. Bu resimlerin üstüne de 'eşcinsel olmanın sonu bu' gibi birkaç cümle yazdırdım. Engin ile ne ben ne Murat ne de Emrah ilişkiye girdi. Zaten o teklifi yapması sebebiyle darp ettim" dedi.

 

Cumhuriyet Başsavcılığı verdiği kararda, 5 şüphelinin fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ettiği kasten öldürmeye teşebbüs, yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, özel hayata ilişkin ses ve görüntüyü ifşa etme ve hakaret suçlarından haklarında dava açılmasını uygun gördü.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8333702/isitme-engelli-genci-once-dovdu-sonra-goruntuleri-sosyal-medyada-yayinladi