Habertürk yazarı Altaylı’dan ilk seçenek Nebati değildi açıklaması

Bugün kaleme aldığı yazısında Fatih Altaylı, " AK Parti'nin bazı kelimeleri hayatımıza soktuğu gibi, bazı kelimeleri de hayatımızdan çıkardığı” iddiasında bulundu.

“BAKAN ELVAN ÇOKTAN AFFEDİLMİŞTİ DE, BİZİM HABERİMİZ YOKTU"

Altaylı yazısında, "Artık bazı kavramları da kullanmıyoruz. Bunların başında “ istifa” kelimesi geliyor. Bu kelime tedavülden kalktı. Yasaklı bir eylem haline geldi. Sıkıysa istifa et. Yerini affedilmek aldı. Çünkü istifa etmek bir irade göstergesi. Af istemek ise tam tersi. Af kapsamına alınan son kişi Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu. Şaşırdık mı! Tabii ki, hayır. Durmuş Yılmaz olmasa büyük ihtimalle geçen hafta gitmiş olacaktı. Durmuş Bey’in “Resmi gazeteyi takip edin” demesi affı geciktirdi. Ama Kara Salı’nın ertesi günü Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı'nın peş peşe attığı tweetler, zaten gidişatı gösteriyordu. Bakan Elvan çoktan affedilmişti de, bizim haberimiz yoktu" dedi.

KULİSLERDEN GELEN BİLGİLER

Lütfi Elvan'ın ayrılmasının ardına Hazine ve Maliye Bakanlığı'na  Nureddin Nebati getirildi. Altaylı, ilk tercihin Nebati olmadığını iddia ederek şöyle konuştu:

"Ancak Ankara kulislerinden gelen bilgiler, Saray’ın Elvan’ın yerine ilk tercihinin Nureddin Nebati olmadığını söylüyor. Bu görev için düşünülen ilk isim son zamanların kamuda popüler profesörü Erişah Arıcan. Üniversiteden, Varlık Fonu’na kadar pek çok kamu görevini aynı anda yürüten Arıcan’ın Saray’da çok popüler olduğu bilinmeyen bir şey değil. Bu popülarite, bu dönemde bir de “Bakanlık” ile taçlandırılmak istenmiş. Erişah Hanım’a Hazine ve Maliye Bakanlığı defalarca ve de ısrarla önerilmiş. Hatta bu konuda epey bir ısrara maruz kalmış. Ancak Nuh demiş peygamber dememiş. Bakanlık görevini kabul etmemiş. Ve görev Nureddin Nebati’ye kalmış. Hayırlı olsun." dedi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8752423/haberturk-yazari-altaylidan-ilk-secenek-nebati-degildi-aciklamasi