Dolar kurundaki yükseliş nedeni ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi zirvesini acil topladı

Piyasaların da merakla beklediği yakından takip ettiği toplantının gündemindeki en önemli konu, para piyasalarındaki son gelişmeler ve yeni  ekonomi programı.

 PİYASAYA MÜDAHALE


Haftanın ilk işlem günü olan pazartesi günü itibari ile Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik sonrası Merkez Bankası'ndan hemen piyasaya satım yönünde müdahalede bulunuldu. Yapılan açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir." denildi. Merkez Bankası, daha önce de 1 Aralık Çarşamba günü, 3 Aralık Cuma günü ve 10 Aralık Cuma günlerinde de döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrası piyasaya hemen müdahale etmişti.

FAZİ KARARI BEKLENİYOR

Bu hafta ekonominin can kulağı ile beklediği haberlerden birisi perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak olan Merkez Bankası'nın faiz kararı olacak. Merkez Bankası kasım ayında gerçekleştirdiği toplantıda, yüzde 16 seviyesinde olan politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 15 seviyesine geriletmişti. Merkez Bankası Eylül ve Ekim aylarında da politika faizini toplamda 300 baz puan indirmişti. TCMB konu ile ilgili, "Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir" açıklamasını yapmıştı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8851826/dolar-kurundaki-yukselis-nedeni-ile-cumhurbaskani-erdogan-ekonomi-zirvesini-acil-topladi