YUM- BİR Başkanı Afyon’dan 65 liralık yumurta için dikkat çekici açıklama

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM- BİR) Başkanı İbrahim Afyon, Merkez Birliği'nde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Açıklamasında yumurta fiyatlarını eleştirdi.

"KAR MARJIMIZ OLMAZ SORUNDA"Döviz kurundaki dalgalanmanın yumurta fiyatlarını da vurduğuna değinen Afyon, şu açıklamalarda bulundu;

"Biz dövizin aşağı çekilmesinden önce üretici tarafında indirimlerimizi yapmıştık ve en makul seviyeye inmesini sağladık. Maliyetlerimiz stabil kaldığı sürece sektörümüzün sürdürülebilirliği mümkündür.

Biz isteriz ki yumurta fiyatları yıl boyunca aynı kalsın. Fahiş kar etmeyelim ama hayvanımızı beslemeye ve yatırım yapmaya imkan verecek kadar bir kar marjımız olmak zorunda."

MAALİYETİ

Afyon, yumurtadaki fiyat artışının nedeninin doğrudan yem fiyatı olduğunu aktaran Afyon, "Çünkü bir yumurtanın maliyeti 200 gram yemdir. Yumurtanın market boyutunda fiyatları çok önemli. Makul seviyede kar marjı koyan marketlere teşekkür ediyoruz ancak piyasada çok yüksek fiyatlara yumurta da gördüğümüzü söyleyebiliriz. Vatandaşımız 3 kodlu yumurtanın el değmeden sofralara geldiğini bilsin. Yumurta fiyatlarının düşmesi için marketlerin kar marjları kontrol altında olmalı" açıklamasında bulundu.

"BİZİ DE TÜKETİCİMİZİ DE ÜZDÜ"


Bir koli yumurtanın fiyatında son bir ayda yüksek miktarda artış yaşandığını anlatan Afyon, şu açıklamalarda bulundu:

"L boy 63-72 gramlık yumurtanın ambalajında bugün için üreticiden çıkış fiyatı 30-31 lira. Bunun döviz kuru düşmeden önceki maliyeti üreticiye 36 liraydı. 36 liraya mal ettiğimiz yumurtayı en yüksek 37-38 liraya piyasaya arz ettik ama piyasada bunun en makul market fiyatı 40-45 lira oldu. Aynı yumurtanın 65 liraya satıldığını görmek bizi de tüketicimizi de üzdü."

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/8970126/yum-bir-baskani-afyondan-65-liralik-yumurta-icin-dikkat-cekici-aciklama