Casusluk iddiasıyla tutuklanan DEVA Parti'li Metin Gürcan için 20 hapis istendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla temin etme' suçu ile başlatılan soruşturmanın ardından 26 Kasım’da Gürcan İstanbul’da evinde gözaltına alınmıştı.

TUTUKLANDI

Ankara’ya gönderilen Gürcan İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından sorgulandı ve nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Metin Gürcan için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan iddianamede, Gürcan hakkında yabancı devlet görevlileriyle paylaştığı tespit edilen bilgilerin, devletin güvenliği ile iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgilerden olduğuna değinildi. Teknik ve fiziki takiplerin de yapıldığı Gürcan'ın yabancı devlet görevlileriyle yaptığı görüşmelerin ortaya çıktığı anlatılan iddianamede, bu takiplere ilişkin elde edilen görsellerde dosyaya eklendi.

KABUL ETMEDİ

Metin Gürcan'ın ifadesine, casusluk suçlamalarını kabul etmediği, yaptığı görüşmede emekli olduktan askeri ve jeo-stratejik analizler yaptığını, açık kaynaklardan derlediği analizleri telif karşılığında diplomatlara sunduğunu iddia etti. Gürcan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalıştığını ve 2019 yılından itibaren talep eden kişi ve kurumlara danışmanlık hizmeti verdiğini ileri sürdü. Danışmanlık hizmetlerini Türkiye ve Türkiye'ye komşu birçok ülkeye ilişkin verdiğini iddia eden Gürcan, bu kapsamda verdiği bilgilerin herkesin erişimine açık olduğunu, casusluk faaliyeti yürütmediğini ve gizli belgelerin paylaşmadığını iddia etti. Gürcan, Ankara'da diplomatlarla düzenli olarak görüştüğünü, kendilerine analizler sunduğunu ve karşılığında para aldığını ifade etti.

İddianameye göre Türk Ceza Kanunu'nun 328'inci maddesi gereğince 'siyasal ve askeri casusluk' suçunu işlediğinin sabit olduğu belirtilerek, 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/9028954/casusluk-iddiasiyla-tutuklanan-deva-partili-metin-gurcan-icin-20-hapis-istendi