Prof. Dr. Pelin Kartal'dan 'Omicron' uyarısı: Ellerde morarma olursa dikkat

Konu hakkında yapılan çalışmaları değerlendiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dış Kapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pelin Kartal, ' Omicron' varyantındaki deride yaptığı hasarın en çok çocuk ve gençlerde görüldüğünü ifade ederek, "Deri tutulumu farklı ve yüzde 20 oranında. Kaşıntı, deride kabarıklık, kırmızılık, isilik ya da kurdeşen dediğimiz şikayetlerle karşımıza çıkıyor. Daha çok diz, dirsek ve ayaklarda görülebiliyor" dedi.

'ELLERDE MORARMA OLURSA DİKKAT'

Kartal, omicron varyantının deri üzerindeki etkileri hakkında, "Deride kabarık, hafif yanmayla kaşıntılı, biraz ağrılı olabilen kırmızı ve morumsu kabarıklıklar da olabiliyor. Ellerde morarma olursa oksijen ihtiyacı olduğu ve acil duruma sebebiyet vereceği için önemli. Bunlar da çocuklarda daha sık görülüyor" şeklinde konuştu.

OMİCRON TEHLİKESİ

Prof. Dr. Kartal, Omicron varyantı olduğu daha bilinmeden kişinin derisinde kendini gösterdiğini ifade ederek, "Enfeksiyonun başlayıp klinik olarak ortaya çıkmadığı dönemde bu bulgular görülebiliyor. Haberci niteliğinde. Bulaş çok önemli. Çocuklarımızda böyle bir bulgu varsa mutlaka test yaptıralım.Tedavi sonrasında bu bulguların hemen geçmediği de raporlanmış" diye konuştu.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/9033505/prof-dr-pelin-kartaldan-omicron-uyarisi-ellerde-morarma-olursa-dikkat