Öztrak: Bankalar, TCMB'den yüzde 14 faizle aldığı krediyi Hazine'ye yüzde 26 faizle satıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP genel merkezinde basın toplantısı gerçekleştirdi.

'KURU 14 LİRANIN ALTINDA TUTMAK İÇİN SATILAN DÖVİZLERİ YARIN ÇOK ARAYACAĞIZ'

Öztrak, konuşmasında, "Mart ayından itibaren ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımına başlaması bekleniyor. Bu yıl Türkiye'nin çevirmesi gereken 170 milyar dolar borç var, 19 milyar dolar da cari açık var. Ama 189 milyar dolarlık borcu çevirirken Türkiye'nin risk primleri çok yüksek. Net rezervlerimiz negatif, rezervimiz yok. Hazine iç borcu bile dolarize olmuş vaziyette, toplam borcun yüzde 66'sı döviz veya dövize endeksli. Son olarak da bankalardaki TL mevduatı da biz dövize endeksledik. 1970-1980 model politikalarla bu ekonomiyi yönetmemiz artık mümkün değil. 1970'lerin dövize çevrilebilir mevduatlarına geri döneceksiniz, zorunlu döviz devirlerini yeniden geri getireceksiniz, Eximbank reeskont kredilerinde banka kredilerini kısıtlayacaksınız, dışa açık bir ekonomide mikro yöntemlerle döviz kurunu ve faizi aynı anda tutmaya kalkacaksınız... Dışa açık olan bir ekonomide ikisini birden tutamazsınız. Dövizi sattıkça dibi delik kovaya su boşaltır gibi olursunuz. Gider döviz. Bugün bu kuru 14 liranın altında tutmak için satılan dövizleri yarın çok arayacağız." dedi.

MERKEZ BANKASI KANUNU'NDAKİ DEĞİŞİKLİK TALEBİ

Faik Öztrak, Merkez Bankası Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeren kararın meclise geldiğini ifade ederek, "Merkez Bankasına para veren yabancı merkez bankalarının yatırdıkları para haczedilemez" dedi. "'Bunu kim istiyor' diyoruz, Güney Kore diye bir fısıltı var" ifadelerini kullanan Öztrak, "Güney Kore gibi gelişmiş bir ülke eğer 'Türkiye'nin Merkez Bankasına yatırdığı SWAP paralara haciz gelemez' hükmünü istiyorsa bu şu anlama gelir; Güney Kore, Türkiye'de bir borç krizini bekliyor olabilir. Yani işlerin durmasını, bir moratoryum noktasına gidilmesini bekliyor olabilir ki bu çok tehlikeli bir husustur. Şu anda Meclis'ten bunu geçirmeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

- Canlı Haber, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/9192181/oztrak-bankalar-tcmbden-yuzde-14-faizle-aldigi-krediyi-hazineye-yuzde-26-faizle-satiyor