Bahçeli, elektrik ve doğal gaz fiyatları konusunda neler dedi?

Partisinin TBMM'deki grup toplantısında açıklamalarda bulunan MHP lideri Bahçeli, Temel gıda fiyatlarında uygulanan KDV indirimi hakkında, "Vatandaşımızın enflasyon altında ezilmesine seyirci kalamayız" dedi.

"YIKICI"


Elektrik ve doğal gaz faturalarına değinen Bahçeli, fiyat artışı hakkında, "Yıkıcı" olarak nitelendirdi. Hükümetin bu konudaki çalışmalarını desteklediklerini ifade eden Bahçeli, "Bilhassa elektrik ve doğal gaz fiyatlarının yıkıcı artışlarının önüne geçmek zorundayız" ifadesini kullandı.

BAKAN NEBATİ NE DEMİŞTİ?


Yeni  ekonomi modelini açıkladığı basın toplantısında elektrik ve doğal gaz fiyatlarına değinen Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati ise, “ Türkiye'de fiyatlar reel fiyatların da altındadır. Satın aldığımız doğal gazın neredeyse 5'te 4'ünü kamu maliyesi yüklenmiş durumdadır. Elektrik fiyatları yine aynı şekilde." Açıklamasında bulundu.

EN UCUZ DOĞAL GAZ


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, “Doğal gazın yüzde 75'ini devlet karşılıyor" demiş ve "Doğal gaz bir vatandaşa 1.000 lira geliyorsa aslında o fatura 4.000 lira. Avrupa'da en ucuz doğal gaz Türkiye'de" açıklamasını yapmıştı.

"HANEBAŞI YILLIK 5 BİN LİRA DESTEK YAPILIYOR"


Bakan Dönmez, "Vatandaşlarımıza yansıyacak bedelin minimumda kalması için de destek mekanizmalarını hayata geçirdik. 2021'de elektrik ve doğal gaz faturalarında 100 milyar liralık destekte bulunduk. Bu destek hane başı yaklaşık yıllık 5 bin liradır. Ayrıca akaryakıtta 65 milyar liralık bir ÖTV desteğini de hükümetimiz sağladı. Bu yıl elektrikte birinci kademede yaklaşık yüzde 50, doğal gazda ise yüzde 75'lik devlet desteği devam etmektedir. Örneğin, 100 liralık elektrik faturasının 50 lirası, doğal gazda ise 100 liralık faturanın 75 lirası hükümetimiz tarafından karşılanmaktadır." açıklamasında bulundu.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/9427508/bahceli-elektrik-ve-dogal-gaz-fiyatlari-konusunda-neler-dedi