Bekir Ağırdır: HDP kendi adayını çıkarırsa Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalır

T24'teki 'Sayıların Dili' programında Murat Sabuncu'ya konuk olan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır,  HDP'nin öncülük ettiği üçüncü yol ittifakının parlamento seçimleri ve sonrasındaki anayasa çalışmalarında önemli olacağını ancak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'nin 6 muhalefet partisinin kurduğu ittifakta bulunması gerektiğini söyledi.

" BİRİNCİ TURDA VEYA İKİNCİ TURDA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN EN GENİŞ İTTİFAKIN VE BİRLİKTELİĞİN SAĞLANMASI GEREKİYOR”

Ağırdır, "Birinci turda veya ikinci turda Cumhurbaşkanlığı seçimi için en geniş ittifakın ve birlikteliğin sağlanması gerekiyor. Birinci turda kazanılmazsa yine ikinci turda bu birlikteliği arayacaksınız. O nedenle HDP'nin kendi adayını çıkarmasını riskli görürüm. Kağıt üzerinde bu siyasi analizler çalışıyor görünüyorsa bile AK Parti'nin ve Tayyip Erdoğan'ın bunca yıllık birikimi, kapasitesi, seçim sürecindeki hünerleri, sahip olduğu medya ve bürokrasi gücü ile karşı tarafın ne yapacağını bilmiyorsunuz. Tek taraflı oynuyor olursunuz. Onun için ayrı adaylar bugünden riskli görünüyor"  dedi.

"YENİ BİR DÜZEN"

Muhalefetin ortak ve yeni bir düzen vaadinde bulunması gerektiğini söyleyen Ağıdır, hem en geniş ittifakın sağlanması, hem bu ittifakın hedefler konusunda güven vermesi gibi konuların her detayına kadar konuşulması gerektiği açıklamasında bulundu.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/9434948/bekir-agirdir-hdp-kendi-adayini-cikarirsa-cumhurbaskanligi-secimi-2-tura-kalir