Mehmet Barlas: Bereket Türkiye 2000'li yılların Türkiye'si değil, bir nevi dünya devleti

Mehmet Barlas bugünkü kaleme aldığı yazısında salgının ekonomiye verdiği zarar hakkında, "Sonuçta dünyadaki her şey altüst oldu. Düşünün ki bir ara artık hiç talep kalmadı zannedilen petrolün varili 100 dolara yaklaştı. Doğalgaz, Rusya'nın elinde Avrupa'ya esir alan bir madde hâline dönüştü. Ve Rusya'nın ticaret fazlası 55 milyar doları buldu" dedi.

BARLAS’IN YAZISI

Pandemi nedeniyle ABD’de hastaların hastanede yer bulamadığını ifade eden Barlas, "Avrupa'da da durum çok farklı değildi. İzolasyona itilen toplumlarda çocuklar okullarından uzaklaştırıldılar. Şimdi bu noktada belirsizliğin sonu galiba geliyor. Tam tarih veremiyoruz ama mesela bu yaz, turizm gelirimizin salgın öncesine ulaşacağına inanıyoruz" diye yazdı.

Barlas, yazısının devamında, "Şunu kabul edelim: Belirsizliğin Türkiye'deki yansımaları fiyatları etkiledi. Türkiye tam olarak durmamak için iç piyasayı göz ardı edip ihracata yöneldi. Böylece iç piyasada fiyatlar dayanılmaz hale geldi. Şimdi sıra bunları dengelemekte. Yani AK Parti iktidarının önünde ekonomiyi toparlamak için aşağı yukarı bir buçuk yıl var. Bu bir buçuk yılda muhalefetin her yolu deneyeceği, 28 Şubat ruhunu gündeme getireceği, HDP vasıtasıyla Kürtçülüğü tırmandıracağı kesin. Bereket Türkiye 2000'li yılların Türkiye'si değil. Bir nevi dünya devleti. Bu bakımdan siyaseti izlerken eskisinden çok farklı sahnelere tanık olacağız." ifadelerini kullandı.

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/9444906/mehmet-barlas-bereket-turkiye-2000li-yillarin-turkiyesi-degil-bir-nevi-dunya-devleti