Emekli ve memura Temmuz’da okkalı zam geliyor! SSK, Bağ-Kur en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Milyonlarca emekli ve memurun büyük bir merakla beklediği Temmuz ayı zam oranı ile ilgili yapılan hesaplamalara göre bazı detaylar belli oldu. 3 aylık enflasyon oranının ardından 6 aylık zam için de hesaplama yapıldı. Peki, SSK ve Bağ- Kur emeklisi yüzde kaç enflasyon artışı alacak? Memur ve memur emeklilerinin Temmuz zam oranı ne olacak? Maaşlar ne kadar olacak? İşte tüm merak edilenler…

Temmuz Ayında Ne Kadar Artış Olacak?

Mart ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından emekli ve memurların Temmuz ayında alacakları artışla ilgili ipuçları da gelmeye başladı. Bu kapsamda Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksi Mart ayı ile birlikte 843,64’e yükseldi. Bu değişim üç aylık enflasyon oranının yüzde 22,81 olarak gerçekleşmesini sağladı. Bu kapsamda memur ve emekliler için ilk 3 aylık oranlar da netleşmeye başladı. Bunun yanı sıra Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yer alan sonuçlara göre 6 aylık enflasyon oranı da hesaplandı. Bu durumda Temmuz ayındaki artış oranı ile ilgili hesap yapılmış oldu. Sayısı yaklaşık 8 milyon olan SSK ve Bağ-Kur emeklisine yılda iki defa maaş artışı yapılıyor. Bu artışlar ise enflasyon oranında gerçekleşiyor. Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. Bu kapsamda SSK ve Bağ-Kur emeklileri önümüzdeki Temmuz ayında Aralık ve Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacaklar.

Zam Haberleri

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri Ne Kadar Zam Alacak?

Son olarak Mart ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 6 aylık oranın yarısı da belli olmuş oldu. Bu kapsamda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 3 aylık enflasyon artış oranı yüzde 22.81 olarak gerçekleşti. Buna 3 aylık veri daha eklenecek ve bundan sonraki aylarda oranların sıfır bile olması halinde 22.81 oranı netleşmiş oldu. Öte yandan Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında oluşacak enflasyon bu rakama eklenecek ve Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon artışı olarak verilecek. Merkez’in Piyasa Katılımcıları Anketi’nde çıkan sonuçlara göre, 6 aylık enflasyon oranı yüzde 34,62 oldu. Çıkan bu sonuca göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz ayında alacakları enflasyon artışı yüzde 34,64 olarak uygulanacak.

Memurlar Ne Kadar Zam Alacak?

Mart ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte memur ve memur emeklilerine fark verilmesi durumu da kesinleşti. Bilindiği gibi memur ve memur emeklileri yine SSK ve Bağ-Kur emeklileri gibi yılda 2 kez zam alıyor. Ocak ve Temmuz aylarında alınan söz konusu zamlar toplu sözleşme ile belirleniyor. Öte yandan memur ve memur emeklileri toplu sözleşme oranını geçen enflasyon kadar da fark alıyor. Bu durumda Mart enflasyonuna göre 3 aylık veriler ortaya çıkmış oldu. Memur ve memur emeklileri Ocak ayında 2.5 puanlık ek zam ile beraber yüzde 7.5 oranında toplu sözleşme zammı almıştı. Temmuz ayında ise yine yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar. Yine memur ve memur emeklilerine Temmuz ayında yüzde 7.5 oranındaki Ocak zammını geçen 6 aylık enflasyon kadar da fark ödenecek. Bu kapsamda Mart ayı enflasyonuna bakıldığında 3 aylık oran yüzde 22.81 çıkıyor. Bu durumda memur ve memur emeklilerinin 3 aylık enflasyon farkı yüzde 15.31 olacak. Yine ilk 3 aylık verilere göre memur ve memur emeklilerinin alacakları zam oranı da yüzde 7+15,31 olarak gerçekleşti. Bu bağlamda memur ve memur emeklilerinin oranı yüzde 22.31 oldu. Yine bu rakama Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyonları da eklenecek. Merkez’in Piyasa Katılımcıları Anketi’nden çıkan sonuca göre, 6 aylık enflasyon yüzde 34,62. Bu kapsamda memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı yüzde 27,12 olacak. Buna yüzde 7’lik toplu sözleşme artışı da eklendiğinde toplam oran yüzde 34,12’ye yükselecek.

 

- Canlı Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/9906669/emekli-ve-memura-temmuzda-okkali-zam-geliyor-ssk-bag-kur-en-dusuk-emekli-maasi-ne-kadar-olacak