Pazartesi , Haziran 25 2018

Yedi Asırlık Cami, Restore Edildikten Sonra İbadete Açılacak


Düzce’nin Osmanlı Dönemi’nden kalma eseri olan Orhan Gazi Camisi, restore işlemleri tamamlandıktan sonra yeniden ibadete açılacak. 

Düzce iline bağlı Yığılca ilçesinde bulunan Orhangazi Camisi’nin restorasyon işlemlerine başlanalı bir yıla yakın zaman oldu. Orhangazi Camisi, Osmanlı döneminde yapıldığı zaman 9 köye ibadet hizmeti veriyordu. 700 yıllık maziye sahip olan caminin kısa süre sonra tamamlanacak olan restore işlemlerinin ardından cuma ve bayram namazlarında ibadet hizmeti vereceği belirtildi. 

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yığılca Müftüsü Mehmet Nerkiz, “Ecdadımız Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucularından olan Orhangazi Hazretleri, Bilecik çevresi ile bu yörelerde yaşadığı için adına inşa edilmiş olan camilerimizde 50 yıl evvel çevre köyler bir araya gelerek Cuma ve bayram namazlarını eda ediyordu. Aradan geçen süreçte köylerimiz, kendi camilerini yaptıklarından dolayı ibadetlerini köylerindeki camilerde yapmaya başladılar. Hal böyle olunca da bu tarihi camilerimize kadro verilmediği için bakımsız kalarak tahrip olduğundan harap hale geldi. Allah, devletimizden ve idarecilerimizden razı olsun ki bu tarihi camilerimizi restore ederek yeniden ibadet hizmetine açıyorlar.” dedi. 

Orhangazi Camisi’nin sosyal olarak vatandaşları bir araya getirdiğine değinen Gaziler Köyü Muhtarı Yaşar Akbaş ise “Cuma namazını eda eden vatandaşlarımıza, köylü hanımlarımız tarafından yumurta, börek gibi ikramlarda bulunuldu. Böylelikle her Cuma günü bir bayram havası yaşanırdı. Tarihimizden bizlere kadar süregelen bu geleneği, restore işlemlerinin tamamlanmasından sonra sürdüreceğiz. Misafirlerimize, Cuma günleri köy halkı tarafından ikramlarda bulunulmaktadır.” ifadelerine yer verdi. 
 

About

Check Also

Servet Turgut’un 6 Şahane Eseri

Seriyye vakfı mütevelli heyeti başkanı Servet Turgut’un son eseri Yavuzname, ehli sünnet açısından Yavuz Sultan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir