Çarşamba , Temmuz 18 2018

Yemek Yerken Çok Konuşmak Hava Yutulmasına Yol Açıyor


Hazımsızlık, yemek esnasında veya yemekten sonra karnın üst bölgesindeki şişkinlik hissi, bulantı, karın ağrısı, erken doyma hissi, sık geğirme, bağırsak gazındaki artış ile birlikte kabızlık şikayetiyle kendisini belli eder. Hazımsızlık, yaşam kalitesini o kadar düşürür ki sosyal hayattan kopma noktasına dahi gelebiliriz. Günümüzde her dört kişiden bir hazımsızlıktan şikayet etmektedir. Hazımsızlığın birçok nedeni olsa da beslenme ve yaşam alışkanlıklarında sık yapılan hatalı değişiklikler başı çekmektedir. Acıbadem Fulya Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy, hazımsızlığa neden olan alışkanlıklar hakkında bilgi verirken önemli tavsiyelerde de bulundu. 
    

Hazımsızlığın asıl nedeni beslenme ve yaşam alışkanlıkları olduğundan dolayı insanlar, bu rahatsızlığı önemsemeyebiliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus hazımsızlığın önemli rahatsızlıkların habercisi olabileceğidir. Gastrit veya ülser, reflü, pankreas, gıda alerjisi, bağırsak enfeksiyonları, romatizma, diyabet, mide kanseri gibi birçok rahatsızlık hazımsızlığın nedeni olabilir. Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy ise hazımsızlık rahatsızlığı yaşanmaya başlandığı zaman bu rahatsızlığa neyin yol açtığına dair tanı konması için derhal bir doktora müracaat edilmesinin gerekliliğine vurgu yapıyor. 
    

İnsanlar, yedikleri besinleri düzensiz, çok hızlı ve çiğnemeden tüketmemelidir. Aksi takdirde bu zamanla alışkanlık haline geldiği gibi gıdanın sindirime hazır hale gelmesinin, midedeki asit seviyesinin normale dönmesinde yeterli zaman verilmesinin önünde engel teşkil eder. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise hazımsızlık rahatsızlığı yaşanır. Bu yüzden beslenirken uzun süre aç kalmamaya ve düzenli periyotlarla beslenmeye dikkat edilmelidir. Besinler, yavaş ve çok iyi çiğnendikten sonra yutulmalıdır. 
    

İnsanlar, yağlı, kızartılmış ve bol baharat içeren yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalıdır. Çünkü yağlı yiyecekler nedeniyle midenin boşaltılması geciktiğinden dolayı sindirim zorlaşır. Midenin asit dengesini bozan baharatlı ve kızartılmış yiyecekler ise hazımsızlığın nedenleri arasındadır. 
    

İnsanlar, beslenme alışkanlıklarına çok özen göstermesine rağmen halen hazımsızlık rahatsızlığı yaşıyorlarsa bunun nedeni yemek yerken yutulan hava olabilir. Çünkü yutulan hava, midede şişkinliğe neden olduğundan hazımsızlığa yol açabilir. Bu yüzdende yemek yenildiği esnada fazla konuşmamak gerekir. 
    

Reflü problemi yaşayan insanların akşam yemek saati ile yatış saati arasında en az 2-3 saat olması gerektiğine değinen Yrd. Doç. Dr. Özdal Ersoy, “Yemeğin peşine yatıldığı takdirde mide henüz dolu olduğundan dolayı mide asidi ile gıdalar, yemek borusuna doğru rahatlıkla kaçabilir. Bu da hazımsızlık ve reflü şikayetlerine yol açar.” dedi. 
    

Hazımsızlıkla mücadele etmek isteyen kişiler, midenin asit seviyesini yükselten asitli ve kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durmalıdır.      
 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir