Pazartesi , Temmuz 16 2018

Yemen'de Yaşanan Trajedi Tarif Edilemez


Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Yemen’de insani yardım ve korunmaya muhtaç kişi sayısının 22 milyonu aştığını açıkladı. 
    

OCHA tarafından 2018 yılında Yemen’de insani ihtiyaçlara dair düzenlenen raporda, tırmanan çatışmalar yüzünden ülkede insani krizin yaygın olduğu belirtilerek ortalama 22,2 milyon kişinin, insani yardım ve korunmaya muhtaç olduğu söylendi. Ülkede acil yardıma ihtiyacı olan kişi sayısında da Haziran 2017 tarihinden bu tarafa ortalama 1 milyon artış olduğu, toplamda da 11,3 milyona ulaştığı bildirildi. 
    

Evlerini Terk Eden Kişi Sayısı 3 Milyon
    

Raporda, ülkede 2015 yılının Mart ayında başlayan çatışmalarda 15 Ekim 2017 tarihi itibarıyla ölen kişi sayısı 8 bin 757, yaralanan kişi sayısı ise 50 bin 610 oldu. Yemen’de 3 milyonu aşkın kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığının belirtildiği raporda ortalama 17,8 milyon kişi gıda güvensizliği, 16 milyon kişi güvenli su ile altyapı hizmetleri, 16,4 milyon kişide yeterli seviyede yeterli seviyede sağlık hizmetlerine ulaşmada sıkıntı çekiyor. 
    

2017 Yılında Çatışmalar Durmadı
    

Yemen Ordusuna bağlı olan Beşinci Askeri Bölge Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada da şu ifadelere yer verildi:
    

“2017 yılı içerisinde Hacce’de bulunan Hard ve Midi cephelerinde Husiler’den bin 739 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını kaybedenlerin 147’si ise komutandı. 3 bin 150 kişi yaralanırken 14 kişide alıkonuldu. Suudi Arabistan öncülüğünde hareket eden koalisyon güçleri tarafından Husilere ait olan 223 askeri ekipman, 86 silah deposu ile 3 tekne imha edildi. Yemen ordusu, Hard’ın batı kısmındaki 4 bölgede ve Midi’nin doğu kısmındaki semtlerde kontrolü ele geçirdi.”     
 

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir