Çarşamba , Haziran 20 2018

Yemen'in Aden Kentinde Bombalı Araç İnfilak Etti! Ölü ve Yaralı Var mı?


Suudi Arabistan’ın desteklediği hükümetin kontrolünde olan Aden kentinde patlatılan bombalar yüzünden şu ana kadar dört kişi yaşamını yitirirken düzenlenen terör saldırısı IŞİD tarafından üstlenildi. 
    

Ortadoğu’daki en fakir ülke olan Yemen, yıllardır iç savaşla mücadele ederken gece saatlerinde patlatılan bombalar ile halk bir kez daha sarsıldı. 
    

Suudi Arabistan destekli hükümetin kontrolünde olan liman kenti Aden, gece saatlerinde patlatılan bomba ile kıyameti yaşadı. 
    

Maliye Bakanlığı ofisinin civarında patlatılan bombalı araç yüzünden en az dört kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken hastaneye kaldırılan bir yaralının durumu ise ciddiyetini koruyor. 
    

Bombalı aracın patlatılmasıyla birlikte altı katlı bir binada ağır hasar oluşurken civardaki evlerinde camları kırıldı. 
    

Haber ajansından açıklama yapan terör örgütü IŞİD ise liman kenti Aden’de bombalı araçla düzenlenen terör saldırısını üstlendi. 
    

Yemen’in başkenti Sana, İran’ın desteğinde olan Husiler tarafından ele geçirilince Cumhurbaşkanı Abdur Rabbu Mansur Hadi’nin kaçmasıyla birlikte Yemen’de başlayan iç savaş, birbirlerine ezeli düşman olan Suudi Arabistan ile İran’ın mücadelesine döndü. Husiler’e karşı Suudi Arabistan ile diğer bölge ülkeleri tarafından Mart 2015’te operasyon başlatılmıştı. 
    

Yemen’in batı kesimini kontrolünde bulunduran Husilere, Suudi Arabistan’ın liderliğini yaptığı uluslararası koalisyon tarafından bombardıman düzenleniyor. Suudi Arabistan’ın başını çektiği uluslararası koalisyonda ise Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler bulunuyor. 

Kasım ayının başlarında Yemen’den Riyad’a fırlatılan füze neticesinde Suudi Arabistan ve İran birbirlerine savaş tehditleri savurmuştu. Yemen’in orta kesiminde ise yine terör örgütü El-Kaide’nin kontrolünde olan bölgeler var. 

İç savaş başlamadan evvelde fakir ülkeler listesinin başlarında yer alan Yemen’de, yaklaşık üç yıldır süren iç savaş ve susmayan silahlar yüzünden ülke felaketin eşiğine geldi. 

İç savaşta 10 bini aşkın insan yaşamını yitirirken milyonlarca insan ise evini terk etti. Kolera vb. salgın hastalıklar, her geçen gün yayılırken bugüne kadar 900 binden fazla insanın, kolera salgınından etkilendiği belirtiliyor. 
Yemen’de, yaklaşık yedi milyon insan açlığın kıyısında yaşamını sürdürürken abluka yüzünden 21 milyon insan ise insani yardıma muhtaç halde bulunuyor.        
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir