Cumartesi , Ağustos 4 2018

Yeni Nesil Kültür ve Sanattan Uzak Yetişiyor


Ülkemizde gençliğin kültür ve sanatla arasının iyi olmadığı yapılan incelemede ortaya çıktı. Ülkemizin %20,6’sını oluşturan işsiz kesimin tiyatro, konser ve sinemaya gitmediği, yarısından fazlasının ise hiç kitap satın almadığı ortaya çıktı. Medya takip kuruluşu olan Ajans Press tarafından derlenen Habitat verileri incelendiği zaman durumun hiç de iç açıcı olmadığı görülüyor. Habitat verilerine göre tiyatro veya konsere gitmeyen gençlerimizin oranı %81 iken sinemaya gitmeyen gençlerimizin oranı ise %43. Hiç kitap satın almayan gençlerimizin oranı da %55. 
    

Ülkemizdeki gençlerin yaşam memnuniyetleri incelendiği zamanda kadınlarımızın %10’unun, erkeklerimizin ise %14’ünün yaşamlarından hiç memnun olmadığı görülüyor. Ülkemizdeki gençlerden geleceğe dair en umutlu kesim ise %77 gibi düşük bir oranla öğrencilerimiz oldu. Ülkemizdeki en umutsuz kesim ise %50 ile iş arayanlar oldu. 
    

‘Türkiye’de Gençlerin İyi Olma Hali’ raporundaki veriler incelendiği zaman erkeklerimizin %13’ü, kadınlarımızın da %15’i psikolojik desteğe ihtiyaç duyarken her iki gencimizden birisinin sigara vb. tütün ürünlerini tükettiği görülüyor. Siyasete katılımı oy kullanmaktan ibaret gören gençlerimizin sadece %3,9’u aktif siyaset yapıyor. Gençlerimizin en büyük sorunu ise son yıllarda iyice tırmanışa geçen işsizlik. Ülkemiz nüfusunun %16’sını oluşturan gençlerimiz içerisindeki işsizlik oranı ise %20,6. Halk ise en fazla gençlerin işsizliği üzerine sohbet ediyor. Genç nüfusun işsizliği ile ilgili yılbaşından beri yapılan haber sayısı ise 8 bin 727. 
    

Kitap ve Gazete, Televizyon Karşısında Mağlup Oldu
    

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), 2016 yılına dair açıkladığı kültür ekonomisi verileri incelendiği zaman hane halkı kültür harcamalarında 2015 yılına göre %13,9’luk bir artış oldu. Bu artış ile kültür harcamalarının tutarı 14 milyar 79 milyon 164 bin liraya yükseldi. Hane halkları tarafından gerçekleştirilen toplam kültür harcamaları incelendiği zaman yoğunluğu televizyon ve TV yayın masraflarının oluşturduğu görülür. Televizyon ve TV yayın masraflarına vatandaşlar tarafından 2015 yılı içerisinde 3 milyon 719 bin 580 lira harcanırken bu rakam 2016 yılı içerisinde 3 milyon 971 bin 450 liraya yükseldi. 
    

Ülkemizde kitaplar için geçen yıl harcanan para 1 milyon 439 bin 935 lira iken gazete ve dergilere harcanan para ise 305 bin 803 lira oldu. Hane halklarının kitap harcamalarına ayırdığı paranın oranı geçen yıl bir önceki yıla göre %10,4’ten, %10,2’ye geriledi. Gazete ve dergilere ayrılan para ise %2,5’dan %2,2’ye geriledi. Hane halklarının sinema, tiyatro ve konser için ayırdığı para ise %5,7’den %4,8’e geriledi. Kitap, gazete ve dergilerin, kültür harcamaları içerisindeki bu gerilemesi televizyona yenik düştüklerinin açık delilidir.  
 

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir