Cumartesi , Ağustos 4 2018

Yeni Yılda Hamsiler Gürcistan'dan


Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Arslan, “Ülkemizde bu sene çıkan hamsi satıcıyı memnun etmediği gibi tüketicinin de cebini yakıyor. Dolayısıyla her iki tarafta mutlu değil. 2018 yılından itibaren ise tezgahlarda Gürcistan’dan avlanan hamsi satılacak.” dedi. 
    

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre hamsi, bu yıl Gürcistan’a göç etti. Hamsinin peşine düşen Türk balıkçılarda bu yüzden Gürcistan’a yöneldi.  
    

Hamsinin Gürcistan’a göç etmesinden dolayı hamsi avının ülkemizde son dönemlerde azaldığına dikkat çeken Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, “Hamsi avı az olunca doğal olarak tezgahlardaki fiyatlarda tavan yapıyor. Kış mevsiminin soğuk günlerinde balık yemek isteyen vatandaşlarımız ise haklı olarak fiyatların yüksekliğinden şikayet ediyorlar.” şeklinde konuştu. 
    

Ülkemizde hamsi avında sona gelindiğine değinen Başkan Arslan, “Hamsi, şu ana kadar satıcı ve tüketiciyi mutlu etmedi. Avlanmanın çok düşük olmasından dolayı neredeyse 10 günden bu tarafa tezgahlarda iyi hamsi bulunmuyor. Ülkemizden göç eden hamsinin tekrar gelip gelmeyeceği hususunda bir şey söylemek ise güç.” ifadelerine yer verdi. 
    

Ülkemizde hamsi avının bunda sonra iyi bir tablo çizmesinin zor olduğunu söyleyen Arslan, “2018 yılında Gürcistan sularında avlanan hamsi tezgahlarda satışa sunulacak. Vatandaşlar, sofralarında Gürcü hamsisi yiyecek. Yani ülkemizden göç eden hamsi, Gürcistan sularında avlanarak sofralarımıza gelecek.” dedi. 
    

Bu sene sadece hamsinin değil, diğer balık türlerinin de az avlandığına vurgu yapan Arslan, “İstavrit olsa da standartların altında ve az avlanıyor. Zamanın ne göstereceği ise belli değil. Fırtına öncesinde mezgit satışları yükselse de şu anda kayda değer bir avlanma olmuyor. Avlanan mezgit miktarı tekne başına 10-30 kg düşüyor. 2018 yılı için Karadeniz’de avcılığın tablosu karamsar.” şeklinde açıklamalarda bulundu.   
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir