Salı , Temmuz 17 2018

Yer Fıstığı, Kalp Krizinden Koruyor


Günümüzde tıpta büyük bir ilerleme sağlansa da insan ölümlerinde zirvede halen kalp ve damar hastalıkları yer alıyor. Ani ölüm riskleri arasında kalp krizi halen önemli bir yere sahip. İşte 200 bin kişi üzerinde yapılan araştırmanın detayları… 
    

Kalp ve damar rahatsızlıklarında temel faktör kötü ve düzensiz beslenmedir. Uzmanlar ise dengeli ve sağlık beslenmenin kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemede en önemli etken olduğunu dile getiriyor. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar ise kalp ve damar rahatsızlıklarına dair ilginç gerçekleri ortaya çıkardı.
    

Yer fıstığı, düzenli tüketildiği takdirde kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemede çok önemli bir role sahip. 
Amerikalı bilim adamları tarafından maddi durumu iyi olmayan 70 bini aşkın Amerikalı ve 130 bin Çinli üzerinde yapılan araştırmaya göre yer fıstığı, kalp ve damar rahatsızlıkları riskini önemli ölçüde azaltıyor. 

Ani Ölüm Riski %17-21 Düşüyor

Araştırmaya katılan bilim adamlarından Hung Luu, yer fıstığının tüketim miktarı ani ölüm riskini %17-21, kalp ve damar rahatsızlıklarından kaynaklanan ölüm riskini ise %23 -38 gibi oranlarda azaltabileceğini söyledi. Hung Luu, “Diğer kabuklu yemişlerle kıyaslandığı zaman daha ucuz olan yer fıstığının, haftalık 30 gram tüketilmesi dahi kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı önemli ölçüde koruma sağlayabilir.” dedi.  Araştırmalara dair sonuçlar, “Internal Medicine” dergisinde de yayımlandı. 

  

 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir