Pazar , Haziran 24 2018

Yeşilay: Sigara Tek Başına Öldürür!


Dünyada sigara bağımlısı insan sayısı 1,2 milyar civarına ulaşmıştır. Dünyada ise sigaranın yol açtığı rahatsızlıklar nedeniyle yaşamını yitiren insan sayısı yılda 6 milyondur. 

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Günümüzde tütün bağımlılığı tek başına ölüm nedenidir. Ülkemizde sigaraya bağlı rahatsızlıklardan dolayı yılda 100 bini aşkın insanımızı kaybediyoruz. Sigara bağımlılığı, sosyal ve ekonomik açıdan yıkıcı etkileri olan ciddi bir bağımlılıktır. Sigara bağımlılığının ülkemize maliyeti çok ağırdır. Sigaraya olan bağımlılık en önemli ‘Halk Sağlığı’ sorunları arasındadır. Sigara bağımlılığı, ülke ekonomisinden birey ekonomisine kadar ciddi maliyetlere mal olmaktadır. Ülkemizdeki günlük sigara maliyeti 90-100 milyon lira aralığındadır. Bu rakam ise yılda 30 milyar liraya tekabül eder. Sigaraya harcanan yıllık bu para ile tam teşekküllü ve kampüslü 3 okul inşa edilebilmektedir.” dedi. 

18 Milyon Öğrenciye Ulaşılması Hedefleniyor

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Öztürk, ‘Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma’ kampanyası ile sigarayı bırakarak yaşama yeniden başlamak için ‘bırakabilirsin.org’ sitesinin hizmet verdiğini, kamu spotları ile de sigarasız yaşam hakkında mesajlar verilmeye çalışıldığını ifade etti. 

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki işbirliği sayesinde Türkiye Bağımlılık Mücadele Eğitim Programının (TBM) yaşam bulduğunu dile getiren Prof. Dr. Öztürk, bu program ile bugüne kadar 11 milyon öğrenci ve 2 milyon veli ile İrtibat kurulduğunu, hedefin ise 18 milyon öğrenciye ulaşmak olduğunu söyledi. 
 

About

Check Also

Ocakbaşı Kültürü İkinci Kuşak İle Avrupa'da

Köşebaşı restoranlarının sahibi Ali Akkaş’ın oğulları tarafından kurulan Ali Ocakbaşı, Amsterdam ve Viyana’nın ardından Londra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir