Pazar , Haziran 24 2018

Yetimhanedeki Çiçekler


Yetimhaneler, çoğu bebek yaşta terk edilen çiçeklerin dünyası.  

Dünyadan ve insanlardan habersiz, herkesi kendisi gibi sanan yüreği temiz çiçeklerin dünyası. 

Ailelerinin terk ettiği, birbirlerine sarılıp ağlayarak döktükleri en masum gözyaşları ile uykusuz gecelerin üstesinden gelen, yaşadıkları derin acılara rağmen kibir ve öfke nedir bilmeyen, duygusal çiçeklerin dünyası. 

Oyun oynamanın eğlencesini doyasıya yaşayamayan, hatta oyun oynamanın anlamını dahi bilmeyen, dışarıda oyun oynayan çocuklar gördüğü zaman yüreğinden anlam veremediği bir şeyler akıp giden, acısını anlatacak kelimeleri dahi bilmediği için gözleriyle konuşan çiçeklerin dünyası.   

Acılarını birbirlerine sarılarak hafifleten, geceleri korktuğu zaman sarılacağı bir anne ve babası olmadığı için gözlerini hemen kapatıp uyumaya çalışan, kendilerini hiçbir zaman güvende hissetmeyen, dışarıdan birini gördüğü zaman yüreği pır pır atan çiçeklerin dünyası. 

Evlerimizde çoğu zaman tattığımız, hatta çöpe attığımız birçok yemeğin tadını bilmeyen, yeni bir elbise, ayakkabı gördüğü zaman sevincinden havaya uçan, birbirlerinden başka kimseyi tanımayan garip çiçeklerin dünyası. 

Tek kişilik bir aile olan, yaşadıklarıyla hepimizi ağlatan, küçücük umutları ile yaşama tutunmaya çalışan, tek damla sevgiye muhtaç olan, hüznü iliklerine kadar hisseden, yaşama karşı her daim ürkek olan, farklı hikayelerin aynı noktada buluştuğu çiçeklerin dünyası. 

Yaşamın en büyük adaletsizliğini yaşayan, sıcacık yuvadan yoksun buz gibi yaşamlarda vicdanı, ahlakı ve merhameti yaşatan, yetimliğin yaşamlarından çok şey alıp götürdüğü ama birçok şeyi de kazandırdığı çiçeklerin dünyası. 

Yaşamda tutunacak kırılgan bir dalı dahi olmayan, en büyük eksiklikleri bir aile olan, her şeye rağmen hayatın güçlü olmaya zorladığı, ruhlarını şefkat ve merhamet ile temizleyen çiçeklerin dünyası.

Bu çiçeklerin yaşaması için kaçımız, onları suluyoruz? 

Kaçımız, onlarla sevgimizi paylaşıyoruz?    
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir