Pazar , Haziran 24 2018

Yılda 2,5 Milyonu Aşkın Bebek, Bir Ay Dahi Yaşayamıyor


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu tarafından yayınlanan rapordaki verilere göre yılda 2 milyon 600 bin bebek, bir ay dahi yaşayamadan ölüyor. UNICEF ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada bütün dünyadaki bebek ölüm oranlarının, gelişmiş ülkelerdeki bebek ölüm oranlarına indirgendiği takdirde 2030 yılına kadarki 12 yıllık süreçte 16 milyon bebeğin yaşama tutunabileceğine değindi. 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyada bir ayını dahi doldurmadan yaşamını yitiren bebek sayısının günlük 7 bin olduğunu belirtti. 

UNICEF tarafından yayınlanan rapordaki veriler incelendiği zaman dünyada yıllık 2 milyon 600 bin bebeğin bir ay dahi yaşamadan yaşamdan koptuğu ve bu ölümlerde geri kalmış ülkelerin başı çektiği görülüyor. 
2017 yılı içerisinde bebek ölümlerinin en fazla görüldüğü ülke ise Pakistan oldu. Pakistan’dan sonra ise Orta Afrika Cumhuriyeti ve Afganistan geldi. 

UNICEF tarafından yayınlanan bebek ölümleri ile ilgili rapora göre Pakistan’da dünyaya gelen her bin bebeğim 45,6’sı, 1 ay dahi yaşamadan hayatını kaybediyor. 

Ülkemizde Her Bin Bebeğin 6,5’i Bir Ayını Doldurmadan Yaşamını Yitiriyor 

Her bin bebekten yalnızca 0,9’unun bir ayını doldurmadan yaşamını yitirdiği Japonya, bebek ölümlerinin en az gerçekleştiği ülke oldu. Japonya’dan sonra ise İzlanda ve Singapur geliyor. Ülkemizde de bir ayını doldurmadan yaşamını yitiren bebek sayısı her bin bebekte 6,5 oldu. 

UNICEF tarafından hazırlanan rapora göre geri kalmış ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasındaki bebek ölüm oranları kıyaslandığı zaman farkın bayağı açık olduğu görülüyor. Geri kalmış ülkelerde dünyaya gelen her bin bebeğin 27’si, gelişmiş ülkelerde de her bin bebeğin üçü hayatını kaybediyor. Bebek ölümlerinin en fazla gerçekleştiği 10 ülkeden 8’i Afrika kıtasında bulunuyor. 

Yeni dünyaya gelen bebeklerin ölüm nedenlerinin başını ise prematüre doğum, doğum esnasında komplikasyonlar, zatürre vb. enfeksiyonlar veya sepsis çekiyor. 

UNICEF tarafından yayınlanan rapora göre tedbir alındığı takdirde bebek ölümlerinin önemli ölçüde azaltılabileceğine, dünyanın her ülkesinde ki bebek ölüm oranlarının, gelişmiş ülkelerdeki bebek ölüm oranlarına indirgenmesi halinde 2030 yılına kadar 16 milyon bebeğin yaşama tutunabileceğine değiniliyor. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir