Cumartesi , Ağustos 4 2018

Yılda Ölen Buzağı Sayısı Ortalama 750 Bin


Ülkemizde ölümler nedeniyle kaybedilen buzağı sayısının yıllık ortalama 750 bin olduğuna değinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Buzağı ölüm oranı şu anda %15 civarında seyrediyor. Buzağı ölümlerini %5’e düşürdüğümüz takdirde yıllık 500 bin buzağı karımız olacak. Bu hususta öncelikli hedefimiz %5 olsa da bu oranı daha aşağılara indirmek bizim görevimizdir. Biz, bu hedefi başaracağız.” dedi. 
    

Bakan Fakıbaba, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğünün Antalya’da düzenlediği Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve hayvan Hareketleri Kontrolü Programı 2017 Değerlendirme toplantısında şu açıklamalarda bulundu;
    

“Bana soruyorlar. Hayvanların dükkanlarda satışına izin verilmesi doğru mu? Biz, yaratılanı, Yaradan’dan ötürü seven bir düşüncenin mensupları olarak böyle bir şeyi elbette doğru bulmuyoruz. Bir köle gibi hayvanların alınıp, satılması doğru şeyler değil. Ancak buna izin verilmediği zamanda merdiven altı üretim devreye giriyor. Bunu ise hiç doğru bulmuyoruz. 
    

Bu hususta yerel yönetimler ile işbirliği içerisine girilerek neler yapılabileceğinin konuşulması lazım. Yerel yönetimlerin çiftlikler kurarak hayvanları gönüllü ailelere vermesi tartışılabilir. Hayvan hastalıkları ile buzağı ölümleri konusunda yürütülen çalışmalar bizzat takibimde olacak. Bir hekim olarak şunu ifade etmek isterim ki hamile bir annenin bakımı ile hamile bir düvenin bakımı arasında fark yoktur. Anne ve bebek ölüm oranlarının takibinin yapıldığı gibi gebe düve ile buzağı ölüm oranlarının da öyle takip edilmesi gerekir.” ifadelerine yer verdi. 
    

Ülkemizde hayvancılıkla ilgili sorunların aşılmasında alınacak önlemlerin önem düzeyinin yüksek olduğunu belirten Bakan Fakıbaba, “Et ithalatı, buzağı ölümlerini durdurmayı başardığımız zaman sona erecek. Et ithali ülkemize yakışan bir durum değil. Buzağı ölümlerini %5’e düşürmeyi başaramıyorsak bize de yazıklar olsun. 80 milyon vatandaşımızın vebali üzerimizde. Anne ve bebek ölüm oranlarını nasıl düşürdüysek buzağı ölüm oranlarını da düşürerek et ithalatını sonlandıracağız. Ardahan’dan başlayarak il il gezip sorunları yerinde göreceğim. Hayvan hareketlerinin takibi içinde hayvan sayısının bilinmesi şart. Bu yüzden 31 Aralık tarihine kadar hayvan sayıları belli olacak.” şeklinde konuştu.  
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir