Cumartesi , Ağustos 4 2018

Yılın Kahramanı' İsveç Halkı Tarafından Bir Türk Kadın Seçildi


İsveç Halkı, ‘Yol Gösterici’ dalında ‘Yılın Kahramanı’ ödülüne 63 yaşındaki 7 evlat sahibi Fatma ipek Alcı’yı seçti. İsveç’in önde gelen gazetelerinden Aftonbladet’in düzenlediği ve kazananın halkın oylarıyla seçildiği yarışmada Fatma İpek Alcı, en çok oyu alarak ipi göğüsledi. 
    

‘2017 İsveçli Kahramanlar’ ödül töreni, başkent Stockholm’de siyaset, sanat ve spor dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla yapıldı. İsveç Başbakan Yardımcısı ve Eğitim Bakanı Gustav Fridolin ve İsveç Milli Takım Teknik Direktörü Janne Andersson, ”Yol Gösterici’ dalında yılın kahramanı seçilerek ipi göğüsleyen Fatma İpek Alcı’yı kutladı. 
    

Fatma İpek Alcı, “İsveç’e, Konya’nın Kulu ilçesinden 30 yıl evvel geldim. Başkent Stockholm’e bağlı Batyrka ilçesinin Fittja Mahallesinde 2 yıl evvel ülkemizden İsveç’e gelen orta yaş üstündeki kadınlarla bir araya gelerek güvenlik derneği kurdum. Derneğimizin üyesi olan 20’yi aşkın kadın ile Cuma ve Cumartesi günleri gece yürüyüşüne çıkarak Fittja Mahallesinde güvenliği sağlamaya çalıştık. Mahallede, gece saatlerinden sonra olay çıkartan, dükkanların camlarını kıran gençlere engel olmaya çalıştık. Tüm bunları yaparken hedefimiz ise Türk kadınının evde oturmadığını, sosyal yaşama katkısı olduğunu göstermekti. Belediye ve polis teşkilatı Türk kadınları tarafından gerçekleştirilen bu girişimi takdir etti. Burada tarafıma verilen ödülü ise Türk kadınları adına kabul ettim.” şeklinde konuştu.     
 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir