Pazartesi , Temmuz 16 2018

Yine UMUT Yine Milli Takım…


EURO 2016 Elemelerinde kritik maç… A Grubunda 4. Sıradayız. Çekiştiğimiz rakip ise Hollanda…

Grup maçlarına başlarken hedefimiz en kötü ikincilikti ama şimdi 2014 Dünya 3.’sü ile grupta üçüncülük mücadelesi veriyor. Umutlarımızın devam edebilmesi için Hollanda’yı yenmeliyiz. Hem de deplasmanda… İzlanda, Çek Cumhuriyeti ve Letonya gibi takımları bu grupta yenemeyen bir takım olarak Hollanda karşısında gerçekten galip geleceğimize siz de inanıyor musunuz?

Hollanda’nın durumu da aynı bizim gibi. Onlar da 4 maçta 6 puan aldılar. Başlarında Guus Hiddink var. Tanıdığımız bi hoca. Takımına güven vermeyen bir görüntüsü var ve bu durum bizim için bir avantaj olabilir. Onların bize göre avantajı ise bir futbol ekolüne sahip olmaları… Oyuncu odaklı oynamak yerine oyun odaklı bir futbol oynuyor. Oturmuş oyunlarına yıldızlarının kaliteleri de eklenince fark yaratıyorlar. İki yıldız oyuncusu Van Persie ve Robben bize karşı olmayacak. Bundan dolayı kendimizi biraz şanslı hissedebiliriz.

Bize gelince ise futbol kamuoyunda her zaman olduğu gibi futbol dışında her şey konuşuluyor. Hakan-Gökhan-Ömer olayında Hakan ve Gökhan barıştı. Tabi Hakan’ın buradaki yaklaşımı takdir edici… Ömer ise o da kendine göre haklı olarak halen Milli Takımdan uzak duruyor. Gökhan’ın kariyeri ve hayatını bitirdiğine yönelik yaptığı açıklamalarsa çok talihsiz bir durum… Spor basını olarak en sevilen şey kötü haberler. Çünkü kötü haberler gündemi daha çok meşgul eder ve haber çeşitlemesi artar. Bu nedenle Ömer Toprak’ın milli takıma gelmemesine Hollanda’da Guus Hiddink’ten çok, bizim basınımız sevinmiştir.

Bu olayı bir kenara bırakıp futbol anlamındaki durumumuza baktığımızda ise Hollanda’dan farklı olarak oyuncu endeksli bir yapıya sahip olmamız bizi en çok zorlayan kısım… Hoca değiştiğinde oyun da sistem de bir anda değişiyor. Oyuncuların bireysel performanslarına çok bağlı kaldığımız için kötü sonuçlar da devam ediyor. Örneğin ilk 4 maçta savunma hattındaki eksiklikler nedeniyle puanlar kaybettik. Fatih Hoca’nın üzerinde durması gereken çok şey olduğu açıkça ortada…

Birçok eksiğimize rağmen Türkler olarak zoru seven bir takımız. Fatih Terim ile muhteşem geri dönüşlere birçok kez şahit olduk. Bence Hollanda’da alacağımız bir beraberlik bile matematiksel olmasa da psikolojik olarak güvenimizi tazeleyecektir.

Umarım en iyi sonucu alırız. Yorumlarınızı bekliyorum…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. hollanda 4-0 turkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir