Cumartesi , Ağustos 4 2018

YÖK Açıkladı: ALES Bu Yıl Üç Defa Yapılacak


Yılda 2 defa yapılan ALES sınavında değişiklik yapıldı.  YÖK Yürütme Kurulu Bu yıl ALES’in 3 defa yapılmasına karar verdi.  Yeni ALES’in tarihi ÖSYM takviminde 30 Eylül 2018 olarak belirlendi.

YÖK akşam saatlerinde bir açıklama yaparak her yol iki defa yapılan ALES sınavının Bu kez 3 defa yapılacağını duyurdu.  Açıklamanın hemen ardından yeni aletini tarihi de ÖSYM sınav takviminde yayınlandı.  Bu yıl üçüncü ALES 30 Eylül 2018 tarihinde yapılacak.

YENİ ALES SINAV TARİHİ BELLİ OLDU

2018 yılının ilk ALES sınavı 06 Mayıs 2018 tarihinde yapılmıştı.  Takvime yeni eklenen ALES sınavı ise 30 Eylül 2018 tarihinde yapılacak.  2018 yılının son ALES sınavı ise 18 Kasım 2018 tarihinde ÖSYM takviminde ilan edildiği gibi gerçekleşecek.

YÖK BAŞKANI TWİTTER’DEN DUYURDU

Twitter hesabından bir açıklama yapan YÖK başkanı, ALES/1-2 olarak yılda 2 defa Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının yapamadığını, fakat katılımcılardan gelen yoğun talep üzerine sayının arttırılması üzerinde bir süredir çalışıldığını söyledi. YÖK başkanı açıklamasının devamında yapılan çalışmalar sonucunda ALES sınavının yılda üç defa yapılmasına karar verdiklerini söyledi. Kararın alınma nedenini de anlatan YÖK Başkanı, özellikle lisansüstü programlara başvuracak olan akademisyen adaylarının Kasım ayını beklememeleri için böyle bir karar aldıklarını dile getirdi. YÖK’ün öğrenci ve akademisyen dostu olduğunu söyleyen YÖK başkanı, yeni sınav takviminin öğrencilere hayırlı olmasını diledi.

About admin

Check Also

Nurten Öğretmen, Başarısıyla Umutlarımızı Perçinledi

Samsun’a bağlı Ayvacık ilçesinde bulunan Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş (33), uluslararası bir vakfın düzenlediği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir