• BIST102.905
 • Altın189,833
 • Dolar4,5616
 • Euro5,3888
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 23 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »
 • CANLI PAYLAŞIM
 • Yazarlarımız
Tüm Yazarlarımız »

Yorgunluk Hissinin Nedeni Araştırılmalıdır

Sabahları yorgun kalkmak, gün içerisindeki halsizlik hissi ile günlük rutin işler yapılırken duyulan isteksizlik ve geneldeki bitkinlik halini şehir yaşantısının ve iş yaşamının hızlı temposuna yorsak da yaşanan yorgunluk hissi...
Yorgunluk Hissinin Nedeni Araştırılmalıdır
Yorgunluk Hissinin Nedeni Araştırılmalıdır Yorgunluk Hissinin Nedeni Araştırılmalıdır Yorgunluk Hissinin Nedeni Araştırılmalıdır

Sabahları yorgun kalkmak, gün içerisindeki halsizlik hissi ile günlük rutin işler yapılırken duyulan isteksizlik ve geneldeki bitkinlik halini şehir yaşantısının ve iş yaşamının hızlı temposuna yorsak da yaşanan yorgunluk hissi ciddi hastalıklara işaret edebilir. bu nedenle bir türlü geçmeyen yorgunluk hissi yaşanıyorsa altında yatan sebeplerin araştırılmasında fayda var. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümünden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, yorgunluk hissinde sık rastlanan sebepler ile dikkatli olunması gereken hususlar hakkında bilgi verdi. 
    

Günlük rutin işler yapılırken kişinin, kendisini yorgun ve yetersiz hissetmesine yorgunluk denir. Kimi insanlar, yaşından beklenmeyen şekilde atak yaşayabilirken, kimi insanlarda daha genç yaşta iken yemeye, yatmaya ve dinlenmeye dahi üşenebilir. Genç yaştaki bir kişinin, kendisini bu derece yorgun hissetmesinin üşengeçlik, enerji düşüklüğü ve hastalık gibi üç nedeni olabilir. Bunlardan hangisinin yorgunluğa sebep olduğu kesinlikle araştırılmalıdır.  

Kansızlık

Anemi rahatsızlığında yorgunluk sık rastlanan bir durumdur. Çünkü oksijen taşıyan hemoglobin eksik olduğundan dolayı kişi, kendisini yorgun ve halsiz hisseder. 
 

Depresyon ve Stres

Depresyonda yorgunluk ve halsizliğe yol açan psikosomatik bir rahatsızlıktır. Depresyon ve stres, yorgunluk hissine yol açan ana etkenlerdendir. 

Tiroit Rahatsızlıkları

Hipotiroidin başını çektiği endokrin rahatsızlıkları da yorgunluk hissine yol açar. Hatta Hipotiroidin rahatsızlığı olan kişiler, çevrelerinde tembel olarak bilinir. Genel özellikleri ise iş yapmada isteksizlik, yerinden kalkmada zorlanma ve iş görme gücünü kendinde bulamamadır. Endokrin rahatsızlığı grubunda olan şeker hastaları da kendilerini sürekli yorgun hissederler. 

Kanser 

Yorgunluk hissi bazı onkolojik rahatsızlıkların erken habercisi olabilir. Hastanın bütün vücut sistemlerini bozan kanser hücreleri, yorgunluk hissine yol açabilir. 

 

Kalp Rahatsızlıkları

Yorgunluk hissi, kalp yetmezliğinde en önemli haberciler arasındadır. Kalp rahatsızlıklarının en erken bulgularından biri yorgunluk ve rahatsızlıktır. 

Enfeksiyon Rahatsızlıkları

Vücutta çeşitli nedenlerden ötürü enfeksiyon rahatsızlıkları görülebilmektedir. Bu enfeksiyon rahatsızlıkları ise yorgunluk hissine yol açar. 

Metabolik Rahatsızlıklar

Vücuttaki kan tuzları ile mineraller, böbrek ve karaciğer yetmezliği, kalsiyum yüksekliği ve potasyum düşüklüğü neticesinde azalır. Bu azalmalar neticesinde de yorgunluk ve halsizlik görülebilir. Bu tür rahatsızlıkların erken teşhis edilerek tedavi edilmesi önem arz etmektedir. 

Uyku Apnesi

Uyku apnesi, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi yorgunluğa da yol açan en önemli nedenler arasındadır. Yeterli ve kaliteli bir uyku uyunmadığı takdirde gün içerisinde aşırı yorgunluk hissi oluşur.     
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler