• BIST117.522
 • Altın161,933
 • Dolar3,7875
 • Euro4,6596
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Sığınmacılara Gelen Tepkiler Üzerine Toplantı Düzenledi: “Sığınmacılar Bizim Kardeşimiz”

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, ülkelerinde yaşanan savaş ve karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Yozgat’ta da yaşayan göçmenler hakkında Merkez Ortaokulunda bir toplantı düzenledi.
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Sığınmacılara Gelen Tepkiler Üzerine Toplantı Düzenledi: “Sığınmacılar Bizim Kardeşimiz”
Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Sığınmacılara Gelen Tepkiler Üzerine Toplantı Düzenledi: “Sığınmacılar Bizim Kardeşimiz” Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Sığınmacılara Gelen Tepkiler Üzerine Toplantı Düzenledi: “Sığınmacılar Bizim Kardeşimiz” Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Sığınmacılara Gelen Tepkiler Üzerine Toplantı Düzenledi: “Sığınmacılar Bizim Kardeşimiz”

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, ülkelerinde yaşanan savaş ve karışıklıklar nedeniyle Türkiye’ye sığınan ve Yozgat’ta da yaşayan göçmenler hakkında Merkez Ortaokulunda bir toplantı düzenledi. 

Vali Kemal Yurtnaç toplantıda yaptığı konuşmada, kentte yaşayan göçmenlerin uyum sağlaması için büyük çaba harcadıklarını belirterek, halka oluşturulmaya çalışılan olumsuz yargılara kapılmamaları çağrısında bulundu. Gömenlerin kardeş olduklarını ve devlet olarak onlara baka yükümlülüğü olduğunu belirten Yurtnaç, “Toplumsal kardeşliği bozacak hiçbir endişenin içerisine girmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 “YOZGAT’TA 7 BİN 600 GÖÇMEN YAŞIYOR”
Vali Yurtnaç, Yozgat’ta 7 bin 600 göçmen yaşadığına dikkat çekerek, “ “Kamu kurumlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı, siyasi parti teşkilatlarını bilinçlendirerek Yozgat’ta kardeşlik ortamı bozulacak şeyler yaşanmasın diye bu tür bir toplantı yapmak istedik. Bu insanların buraya uyumu çok önemli. Bu uyumu komşuluk, arkadaşlık, kardeşlik ilişkileriyle sağlayacağız. Bunların çocuklarına okullarımızı açarak Türkçe öğrenmelerini sağlayacağız. Büyüklerine halk eğitimlerde Türkçe öğreterek buradaki uyumu birlikte sağlayacağız. Biz de bir Kurtuluş Savaşı yaşadık, mücadele verdik. Her ülkenin başına böyle şeyler gelebilir. Çeşitli ihanetlerle karşılaşılabilir. Irak, Suriye dediğimiz yer bizim 100 sene önce aynı ülkenin sınırları içerisinde yaşadığımız yer. Kardeşlik hukukumuzun yanı sıra onlarla komşuluk hukukumuz da var” ifadelerini kullandı. 

“OLAY YAŞANMAMASI İÇİN TEDBİR ALIYORUZ”
Vali Yurtnaç, sığınmacılarla ilgili olarak kentte bir olumsuzluk yaşanmaması için önlem aldıklarını belirterek, “İlimizde çeşitli münakaşalar olabilir. Devletin burada polisi, jandarması, adliyesi var. Biz olaylar olmaması için çeşitli tedbirleri kolluk kuvvetlerimizle alıyoruz. Suç işleyenleri savcının, mahkemenin huzuruna bırakırız, cezaları neyse çekerler. Ama bunu biz bireysel olarak yaptığımızda anarşi doğar. Yozgat’ın Türkiye’de güzel bir ismi var. Vatanperver, misafirperver iyi insanları var. Bu güne kadar yaptığımız güzel şeylerin bozulmasını istemiyorum. Bu şehirde yaşayan göçmen kardeşlerimizi sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri olarak desteklememiz lazım. Onlarla ilişkilerimizi güçlendirelim, onların yanında olalım” diye konuştu. “Nihayetinde bu dünyada güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Bunun da bir bedeli var. Koruyacağız, kollayacağız, destek olacağız. Kimse toprağını köyünü bedavadan terk edip gitmez. Çünkü herkes kendi ortamında güçlüdür. Onlar böyle bir durumla karşılaştılar ve buraya geldiler. Kesinlikle gıyapta oluşturulmaya çalışan olumsuz yargılara asla kapı aralamayın. Bunlar bizim namusumuz, bunlara devlet olarak bakacağız. Buradaki toplumsal kardeşliği bozacak hiçbir endişenin içerisine girmeyeceğiz. Adaletli olacağız. Bunlar bizim kardeşlerimiz nasıl ensar-muhacir kardeşliği varsa, muhacirlere nasıl ensarlar kapı araladıysa aynı şekilde biz de onlara el uzatacağız” dedi. 
 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler