Cuma , Haziran 22 2018

YPG'nin Kilit İsmi Gizli Operasyonla Türkiye'de


PKK terör örgütünün Suriye kolu olan YPG’den ayrıldıktan sonra Özgür Suriye Ordusuna sığınan örgütün sözcüsü Talal Silo, dün gece gizli bir operasyonla Türkiye’ye getirildi. Silo’nun, MİT ve istihbarat mensuplarınca yapılan sorgusu sürüyor. 

YPG’den ayrıldıktan sonra Özgür Suriye ordusuna sığınan Suriye Demokratik Güçleri sözcüsü Talal Silo, gizli bir operasyonla Türkiye’ye getirilerek sorguya alındı. 

Silo, Özgür Suriye Ordusu güçlerine sığındıktan sonra MİT Türkiye’ye transferi için çalışmalara başladı. Saldırı ve suikast ihtimalini göz ardı etmeyen Türk istihbaratı, Silo’yu gece yarısına kadar Cerablus’ta tuttu. 

Sığınma ve can güvenliği hususlarında Türkiye’den güvence talep eden Silo, gece yarısı buradan alındıktan sonra Karkamış Sınır Kapısına getirilerek sorgulanmak için bölgede bilinmeyen bir yere götürüldükten sonra Suriye ve Ortadoğu konusunda uzman istihbarat ekipleri tarafından sorguya alındığı belirtildi. 

PYD/YPG’nin yapılanma sistemi, sahip olduğu silahlar ve silahlı gücüne dair bilgi veren Silo’nun, PYD/YPG içerisindeki üst düzey PKK’lı yöneticiler ile alakalı da bilgi verdiği öğrenildi. 

İç savaş başlamadan önce Suriye ordusunda Albay olarak görevli olan Türkmen asıllı Talal Silo, iç savaş başlayınca Selçuk Tugayı’nı kurarak 2015 yılında da Suriye demokratik güçlerine katıldı. 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir