Çarşamba , Temmuz 18 2018

Yunan Medyası, Nazi Görüşünün Arkasında Durdu


Yunanistan’da vatandaşlara yapılan sosyal yardımların %9’u yabancı uyruklulara veriliyor. Yabancı uyruklulara yapılan %9’luk yardım ise ‘Paralarımız yabancılara saçılıyor’ şeklinde ana akım medyada yankı bulunca ülkede kıyamet koptu. Ana akım medyada yankı bulan bu söylem aynı zamanda ırkçı Altın Şafak’ın sloganı olarak kullanılıyor. 
    

Ekonomik kriz ile sarsılan ve halen bu krizin etkisinde bulunan ülkede, milliyetçiliğin ve aşırılığın elini daha da güçlendirecek olan belirsizlik temelli atmosferin oluştuğu biliniyor. Harvard Üniversitesi siyasal bilimler profesörleri tarafından da dile getirilen bu belirsizlik atmosferi, yaşanan bu son gelişmeyle de ispatlanmış oldu. 
    

Yunanistan, mali açıdan sıkıntı yaşayan vatandaşlarına sosyal yardımda bulunuyor. Bu sosyal yardımların %9’unun yabancı ülke vatandaşlarına gitmesi ‘Paralarımız yabancı vatandaşlara veriliyor’ şeklinde yankılanınca ortalık karıştı. Bundan daha tehlikelisi ise ana muhalefette bulunan merkez sağ partisi Yeni Demokrasinin öncü isimlerinin ‘Hükümet, paramızı 172 ülkeye saçıyor’ görüşünü benimsemeleridir. 
    

Vergisini Ödemeyen Sosyal Yardım Alamıyor
    

Yunanistan’da yapılan sosyal yardımların %91’in Yunan vatandaşları alırken, %7’sini Arnavutluk vatandaşları, %2’sini ise 172 ülkenin vatandaşları alıyor. Yunanistan’da yapılan sosyal yardımlardan istifade edebilmek için Yunanistan’da ikamet etme, çalışma izninin olması ve Yunan vatandaşlarının ödediği gibi devlete vergi ödenmesi şartları var. Durumun böyle olmasına rağmen ana akım medyası ile merkez sağ partilerin Nazi taraftarı ırkçı Altın Şafak’ın ‘Sadece Yunan halkına yardım edeceğiz’ sloganı etrafında birleşmesi ve yabancı düşmanı tavır sergilemesi anlaşılır gibi değil. Böyle bir görüş etrafında birleşilmesi ile ilgili en kuvvetli ihtimal ise gençler arasındaki işsizlik oranının %45 olması olabilir. İktidarı elinde bulunduran SYRIZA milletvekillerinin başını çektiği sağduyulu kesim ise bu görüşteki tehlikeye dikkat çekerek medyayı halkı zehirlemekle suçlarken, ana muhalefet partisine de sergilediği tutumdan dolayı tepki gösterdi.      
 

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir