• BIST117.216
 • Altın165,687
 • Dolar3,9176
 • Euro4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Yunan Savunma Bakanına Kardak Engeli

Kardak adalarına çelenk bırakmak üzere Yunan hücumbotuyla bölgeye gelen Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos'un, Kardak Adasına yaklaşması engellendi.
Yunan Savunma Bakanına Kardak Engeli
Yunan Savunma Bakanına Kardak Engeli Yunan Savunma Bakanına Kardak Engeli Yunan Savunma Bakanına Kardak Engeli

Kardak adalarına çelenk bırakmak üzere Yunan hücumbotuyla bölgeye gelen Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos'un, Kardak Adasına yaklaşması engellendi. 
    

İçişleri Bakanlığı tarafından Kardak Adasına çelenk bırakmak için hücumbot ile bölgeye gelen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un, Kardak Adasına yaklaşmasına izin verilmediği açıklandı. 

İçişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un, çelenk bırakmak üzere Yunan hücumbotuyla Kardak bölgesine geldiği, ancak Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Kardak Adasına yaklaşmasının engellendiği, ikazları dikkate alan Yunan heyetinin bölgeden uzaklaşması üzerine bir gerginlik yaşanmadığı belirtildi. 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise Sahil Güvenlik Komutanlığımızın gereğini yaptığını ifade etti. 

TSK'dan Bilgilendirme

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Yunan Deniz Kuvvetlerine ait olan Nikiforos karakol gemisi ve LS-70 sayılı sahil güvenlik botu, bugün saat 11.30 civarlarında Kardak Adalarının bulunduğu bölgeye girmeye teşebbüs ettikleri ifade edildi.  

Bu teşebbüsün, Türk Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından engellediğinin belirtildiği açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), ülke ve milletin uluslararası hukuk ve anlaşmalara dayanan hak ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla korumayı sürdürdüğü ifade edildi. 

Türk Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri Devriye Atıyor

Kardak Adalarına çelenk bırakmak için Yunan hücumbotuyla bölgeye intikal eden Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'un, Kardak Adasına yaklaşmasına izin vermeyen Türk Sahil Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri, Kardak bölgesinde devriye ve karakol faaliyetlerini sürdürüyor. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botlar ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait gemiler havadan da destekleniyor.  

Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos ise Kardak Adasına yaklaşmasına izin verilmediğini gösteren fotoğrafları sosyal medya hesabında paylaştı.  
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler