Cuma , Haziran 22 2018

Yunanistan, Azınlıkların Haklarını Elinden mi Alıyor?


Batı Trakya Müslüman Türk azınlık mensupları, miras, evlenme ve boşanma ile ilgili hususlarda İslami kuralları uyguluyor. Yunanistan ise kendi Medeni Kanununda yer alan yasal düzenlemelerin İslami kuralların yanında geçerli olması için yasal düzenleme hazırlayarak meclisten geçirdi. Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk azınlık ise bu yasal düzenlemeye tepki gösterdi. 
    

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, İslami kuralların yanı sıra uygulanacak yasayla ilgili azınlıkların hakları bakımından olumsuz gelişme değerlendirmesini yaptı. 
      

Hukuku Kullanarak Haklarımızı Gasp Ediyorlar
    

Yeni yasal düzenleme ile azınlıkların anlaşmalar yoluyla belirlenen haklarının hukuk kullanılarak planlı şekilde gasp edildiğini belirten Şerif, azınlıkta bulunan tarafın bir kez daha kaybettiği değerlendirmesini yaptı. Meclisin onay verdiği yeni yasal düzenlemenin müftü seçimleriyle ilgilide soru işaretleri oluşturduğuna dikkat çeken Şerif, “Bu yasa uygulandığı takdirde ilerleyen süreç içerisinde müftülere yargı yetkisi tanındığından dolayı müftü seçimleri artık gerçekleşmeyebilir. Bu ise hukuka ve anlaşmalara aykırı bir durum oluşturur. Böylelikle meclisin onay verdiği yasal düzenleme sayesinde azınlığın, Lozan Antlaşmasına da dayanan yasal bir hakkı gasp edilmiş oluyor.” şeklinde konuştu. 
    

Haram, Okullarda Dayatılıyor
    

Öte taraftan Fransa’nın güneyinde bulunan Beaucaire Belediyesince alınan okul kantinlerinde içeriğinde domuz eti bulunan menülere alternatif menü uygulamasına son verilmesi kararına yönelik tepkiler devam ediyor. Müslümanlarca dini açıdan tüketilmesi haram olmasına rağmen kentin aşırı sağcı Belediye Başkanı Julien Sanchez tarafından 8 Ocak tarihinden sonra okullarda Müslüman, Yahudi ve vejetaryen öğrencilere yönelik 40 yıldan beri uygulanan alternatif menü uygulamasına son verileceğinin açıklanması üzerine harekete geçen veliler, dün belediye önünde protesto gösterisi düzenledi. 
    

Mahkeme Daha Önce İptal Etmişti
    

Fransa İslam Konseyi Başkanı Ahmet Oğraş, “Cumhuriyet değerlerinin savunulması için domuz eti olmayan bir menüyü kaldırmak akıl karı değil. İnsanların yiyecek seçme özgürlüğü Cumhuriyet değerlerine aykırı olamaz. Bu uygulamanın laikliği savunmak ile bir alakası yoktur. 
    

Aynı yasak, Fransa’da daha evvelde Chalon-sur-Saone Belediyesi tarafından konulmuş mahkemeye yapılan itiraz neticesinde çocuk haklarına ilişkin uluslararası sözleşmelere aykırı bulunan kararın iptaline hükmedilmişti.         

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir