Pazartesi , Haziran 25 2018

Yürekler Ağıza Gelmişti! Yan Yatarak Piste Yaklaşan Uçağın Pilotundan Açıklama!


Dün uçakta yaşanan tehlike, haberlere yansımıştı. Uçağı yan yatırarak doludan korumaya ve güvenle indirmeye çalışan Uçağın Ukraynalı pilotu ilk kez açıklama yaparak, uçağı bilinçli bir şekilde yan yatırdığını söyledi. 

İstanbul’da dün akşam etkili olan dolu yağışı nedeniyle, İstanbul-Ercan seferini yapan Atlasglobal Hava Yolları’nın uçağı havada hasar görmüş ve Atatürk Havalimanı’na geri dönmek zorunda kalmıştı. Uçağın Atatürk Havalimanı’na inişi sırasında yan yatması ise yürekleri ağza getirmişti. Uçağı Atatürk Havalimanı’na indiren Atlasglobal Hava Yolları’nın Ukraynalı kaptan pilotu nasıl indikleri hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 

“YAN YATIRMAMIZ BİLİNÇLİYDİ”
Kaptan pilot Oleksandr Akopov yaptığı yazılı açıklamada, “4000 feet’de seyrederken bizim de uçağımızın burun kısmı ve kokpit camları hasarlandı. Bu sebeple iniş yapma kararı aldık. İniş esnasında yan camdan pisti görmek için uçağı yan yatırdık. Bilinçli yapılan bu hareket sonrası iyi bir koordinasyonla piste güvenli iniş yaptık” ifadelerini kullandı. 

ATLAS GLOBAL’DEN AÇIKLAMA
Yan yatarak iniş yapan uçağın ait olduğu Atlasglobal Hava Yolları da bir açıklama yaparak, olayı anlattı. Atlas Global’den yapılan açıklamada, “27 Temmuz tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 18: 10’de IST/ECN seferimizi yapan Airbus A320 tipi uçağımız kalkıştan bir süre sonra 4000 feet’e yükseldiği sırada İstanbul’da başlayan yoğun dolu yağışından etkilenmiştir. Dolu fırtınası sırasında uçağımızın burun kısmı ve ön camlarının zarar görmesi nedeniyle kaptan pilotumuz Atatürk Havalimanı’na geri dönme kararı almıştır. Pilotlarımızın deneyimi ve soğukkanlılığı sayesinde iniş başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. İnişten sonra uçağımız bakıma alınmış, 121 yolcusu ve 6 mürettebat farklı bir uçağa aktarılarak Kıbrıs Ercan Havalimanı’na gönderilmiştir.” denildi. 

 

About

Check Also

Hakkari’de Şehit Düşen Askerin Babası Acı Habere Dayanamadı

Hakkari Çukurca’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen güdümlü füze saldırısında şehit olan Topçu Onbaşı Abdülselam halatın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir