Cumartesi , Ağustos 4 2018

Yürekleri Burkan Bir Hikaye


Esed bombardımanına anne kucağında yakalanan Kerim Bebek, Doğu Guta’nın simgesi olmuştu. Kasım Kahveci’de, tıpkı Kerim bebek gibi Esed rejiminin bombardımanına anne kucağında yakalandı. 03 Aralık tarihinde Hammuriye Beldesini bombardımana tutan rejim uçağı Kasım Kahveci’yi, bir daha kavuşmamak üzere annesinden ayırdı. 
    

Kasım Kahveci, bu bombardımandan sonra sadece öksüz kalmadı. Annesini kaybettiği bombardıman esnasında üst çenesinin tamamını, burun boşluğunu, dudak ve yanak dokularını kaybetti. Aynı zamanda şuurunu kaybeden kasım Kahveci, 2 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde makineye bağlı olarak yaşam mücadelesi verdi. 
    

Çene, ağız ve burun bölgelerinde büyük yırtık ve kırıklar olan Kasım Kahveci’nin bakımını babası yapıyor. Dünyanın ne kadar acımasız bir yer olduğunu bebek yaşta öğrenen Kasım Kahveci, besinleri güçlükle alabiliyor. Besinleri çiğneme yetisini kaybeden çocuk, burnundan yemek borusuna sokulan bir sonda aracılığıyla sıvı gıda enjekte edilerek besleniyor. Kasım, yüzünü hareket ettirdiği ya da çevirdiği takdirde acılar içerisinde kıvranıyor. Yüzündeki ağır yaralardan dolayı konuşamayan minik çocuk, ağrılarından dolayı uyumakta zorlanıyor. Minik Kasım, tam donanımlı bir hastanede ameliyat olarak sağlığına kavuşabilmek için birçok çocuk gibi Doğu Guta’dan acil tahliye bekleyenler arasında. 
    

Kafatasına Şarapnel Parçası Saplanmış 
    

Minik Kasım’ın babası Muhammet Kahveci ise evladının, sağlığına tekrar kavuşabilmesi için yüzüne doku nakli ile estetik yapılması gerektiğini söyledi. 
    

Minik Kasım’ın doktoru olan Ebu Osman, “Kasım’ın, ağız, çene ve burun bölgelerinde ağır tahribatlar var. Ayrıca kafatasına saplanan bir şarapnel parçası var. Elimizde mevcut olan malzemeler ile Kasım’ın tedavisini yapmak mümkün değil. Kasım ile Kerim bebeğin öyküleri aynı. Tedavileri yapılmadığı takdirde ömür boyunca bu yüz deformasyonuyla yaşayacaklar. Şu anda en az 650 hastamız acil tahliye bekliyor. Birçok sivil vatandaş ise ilaç olmadığından dolayı yaşamını yitiriyor.” dedi. 
    

Rejim Sivilleri Hedefleri Alıyor
    

Muhaliflerin elinde bulunan Doğu Guta’da yarısı çocuklardan oluşan 400 bin sivil vatandaş yaşamını sürdürüyor. 
    

Astana anlaşmalarına göre çatışmazsızlık bölgesi olan Doğu Guta, Rusya’nın garantörlüğünü üstlendiği rejim tarafından 8 aydır abluka ve bombardıman altında. Uluslararası toplum ise bu bombardımanlara hiç ses çıkarmıyor. Bölgede insani kriz ise gittikçe derinleşiyor. 
    

Doğu Guta’da, açlık ve ilaçsızlığa karşı yaşam mücadelesi veren birçok çocuk ve bebek ise hayatını kaybetti. Esed rejimi tarafından birçoğu kanserli 29 acil hastanın tahliyesine 29 askerinin serbest bırakılması koşuluyla müsaade edilmişti.   

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir