Pazar , Haziran 24 2018

Zamanla Yarışmak


Günümüzde insanları anlamak çok zor. Hem zamanla büyük bir yarış içerisine girmişler hem de tembellikte üstlerine yoktur. 

Zamanla yarış içerisine girerek bir şeyler başarmanın peşinde olan insanlar, zaman karşısında yıpranmamak için karınca gibi çalışmalıdırlar. Zamanla yarışan insanların, işlerini zamana bırakma şansları yoktur. Çünkü bu zamanı öldürmek teşebbüsüdür ki zaman buna asla müsaade etmez. 

Zamanla yarışmanın en önemli kurallarından birisi yolu değiştirmek zamanı geldiği aynı yolda ilerlemeye ısrar etmemektir. Bu zamanla kendi kendini tüketmek ile eşdeğerdir. Bu yüzden yol ayrımına gelindiği zaman zamanın bize göstereceği yolda sabırla ilerlemek, zamanı boşa harcamamak için önemlidir. 

Zamanla yarışırken hesapları çok iyi yapmak gerekiyor. Çünkü beşer olduğumuz için sınırsız bir ömre sahip değiliz. Yaşamlarımızı sürdürürken zamanın elimizden aldıklarının peşine düşmektense zamandan ne alabileceğimizin peşinde olmalıyız. Bunun içinde yaşamdaki tek rakibimizin zaman olduğunun farkında olmalı ve disiplinli bir şekilde yaşayarak zamanın bizi alt etmesine izin vermemeliyiz. 

Zamanla yarışırken her devirde geçerli olan tek doğrunun geçen zamanın geri getirilemeyeceğinin bilincinde olarak zamanı çok iyi kullanmalıyız. Zaman, kendisini iyi kullanan insanları yüceltirken, kendisini boşa harcayan insanları da bozuk para gibi harcamaktadır. Bu nedenle zaman uyuşuk yaşayarak kendisine ihanet edenleri hiçbir zaman affetmez. 

Dünyanın en kuvvetli yazarı zamandır. İnanmıyorsanız tarihe bakın. Zamanın ne acımasız bir testere olduğunu sizlerde göreceksiniz. 

Çocuklarımızı bu acımasız testereden korumak için onlara zamanı iyi kullanmayı ve zamanla nasıl yarışılacağını çok iyi öğretmeliyiz. Aksi takdirde zaman onları kullanır. 

Tıpkı bizi kullandığı gibi. 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir