Pazartesi , Temmuz 16 2018

Zeytin Çekirdeği Felç Bıraktı


Şiddetli bir öksürme ile morarmış ardından bütün fonksiyonlar gitti, konuşma yürüme hiçbir hareketi yok.Bu hale geldi. Nefes borusuna zeytin çekirdeği kaçtı. Beyine oksijen gitmedi. 5 yaşındaki Elanur 1,5 yıl önce bu hale geldi. Türkiyede nefes borusuna kaçan yabancı cisim yüzünden çocuk ölümleri ne yazık ki yüzde 24 lük bir oranla ikinci sırada.

NEFES BORUSUNA BİR ŞEY KAÇARSA NE YAPMALI?

Anestezi uzmanı Dr. Musa Gitmez’e göre cisim nefes borusunu tam tıkamışsa, çocuk ses çıkaramıyor, morarıyor, çırpınıyor. Yarım tıkamışsa ses çıkarıyor ama yine çırpınıyor, hırıltılı nefes alıyor ve öksürüyor. Nefes borusuna yabancı cisim kaçan çocuğu Heimlich manevrasıyla hayata döndürmek mümkün.

HEİMLİCH MANEVRASI NASIL YAPILIR?

Hasta ayakta veya oturur pozisyonda soluk borusuna yabancı bir cisim kaçabilir bu durumda, Heimlich Manevrasına geçmeden önce, kişinin yanında veya arkasında durarak, Bir elle göğsü desteklenerek öne eğilmesini sağlamalısınız, sonrasında Diğer eliniz ile hızla 5 kez sırtına süpürür tarzda vurmanız gerekiyor. Bu pozisyon defalarca denenebilir. Durum halen devam ediyor ve tıkanıklık devam ediyorsa Heimlich Manevrası yapılır. Kişinin arkasından sarılarak gövdesi kavranır. Bir elinizin baş parmağınızın yardımı ile midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yumruk yaparak konur. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır. Bu aşamdan hemen sonrasında kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır. Bu hareketi yabancı cisim çıkana kadar 8-9 kere tekrarlanır. Nefes borusu yarım tıkalıysa çocuğun öksürmesini sağlamak gerekiyor. yan yatırıp çenesi yukarı tutup yabancı cismin çıkması sağlanır. Tıkanıklık durumu devam ediyorsa tekrar sırtına vurun. Bu hareketleri 4’er kez olacak şekilde dönüşümlü olarak tekrarlayın. Bunca uğraşınıza rağmen yabancı cisimi soluk borusundan çıkaramadıysanız panik yapmayın. Çünkü bir süre sonra kişinin bilinci kapanacak. Bu durumda kişiyi, sert bir zemin üzerine yatırın. Derhal tıbbi yardım isteyin, zaman kaybetmemek adına siz heimlich manevrası yaparken etrafınızda biri varsa 112 acil telefonu arasın. Acil yardım gelene kadar, biliyorsanız temel yaşam desteği uygulayın.
 

About

Check Also

O Bölgede Kar Kalınlığı 5 cm'e Ulaştı

Nisan ayına girmemizle birlikte ülkemiz genelinde bahar havası hakim olurken o bölgede dün başlayan sağanak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir