Pazartesi , Haziran 25 2018

Zinde ve Pürüzsüz Bir Ses İçin Bol Su Tüketin


Sabahın ilk saatlerinde çiğ yumurta içmenin sesi koruduğuna eskiden beri inanılır. Ses sanatçıları ve sesi ile geçimini sağlayan insanlar tarafından da uygulanan bu yöntemle ilgili bugüne kadar aksi bir iddia ortaya atılmadı. Bu yüzden ses üzerinde olumlu bir etkisi olduğu düşünülebilir. 

Sesi zinde ve pürüzsüz kılmanın başka yöntemleri olduğuna da şüphe yoktur. Bu yöntemlerden birisi de bol su tüketmektir. Hijyen bir sese sahip olmak için günlük en az 2 litre su tüketilmesi gerektiğine değinen Op. Dr. Süleyman Kumbasar, “Sesin doğru çıkmasında en önemli faktörler nem ve sudur. Ayrıca tüketilen sıvıların içeriğinde kafein olmamasına özen göstermek gerekir. Hücre içerisindeki sıvıyı kurutucu etki yapan ve ses oluşumunu zorlaştıran kahve, çay, kola ve alkol gibi sıvılardan uzak durmak gerekir. Bu tür içecekler, aynı zamanda nemliliği azaltıcı etki yapar. Ses telinin zarar görmemesi ve ses titreşiminin kolaylaşması için mukusun fazla olması gerekir. Azalan bu mukusla birlikte kurulukta meydana gelirse ses tellerinde zorlanma olacağından ödemler gelişebilir.” dedi. 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kumbasar, “Ses sistemini korumak için yapılan her davranış ses hijyenidir. Akciğerler, nefes borusu, boğaz, burun, ağız, diş ve dudaklar ses sistemini meydana getirir. Gerçek ses organı ise gırtlak bölgesinde yer almaktadır. Doğru sesin çıkmasında doğru nefes ayrı bir önem taşır. Çünkü doğru nefes, ses tellerini zorlamaz. Diyafram nefesi olan doğru nefes alabilmek için duruş pozisyonumuz önemlidir. Omuz ve boyun bölgesinde yer alan kasları gevşetilerek dik durulursa sese yüklenilmediğinden doğru ses rahatlıkla oluşturulur.” ifadelerine yer verdi. 

Aşırı Yiyip İçmemelidir

Larengofarengeal Reflü (LFR) rahatsızlığı olanların tedavi olmasının gerektiği üzerinde önemle duran Op. Dr. Kumbasar, “Midedeki asidin yemek borusuna ulaşmasına LFR denir. Yemek borusuna geçen asit ise ses tellerine olumsuz etki yapar. Bu durumda ses tellerinde tahrişe neden olduğundan ödem ve poliplere yol açar. Beslenme çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Aşırı şekilde yiyip içmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. İdeal kilomuzdan fazla isek kilo verilmelidir. Baharatlı, asitli ve yağlı yiyecek ve içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Yemeğin peşine aşırı egzersizden, şarkı söylemekten ve ses tellerini zorlamaktan kaçınılmalıdır. Yemeğin peşine uyumak reflü riskini artıracağından 3-4 saat sonra uyumaya dikkat edilmelidir.” şeklinde konuştu. 

Bağırarak Konuşulmamalı

Op. Dr. Kumbasar, “Gürültülü ortamlar bağırarak konuşmaya yol açacağından gürültülü ortamlarda kesinlikle konuşmamak gerekir. Konuşurken de bağırarak konuşmamalı, tezahürat ve çığlık atmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Fısıldayarak konuşmakta ses telleri açısından oldukça sakıncalıdır. Fısıldayarak konuşmak ses tellerini yorduğundan ve zorladığından dolayı kalıcı ses bozukluklarına yol açabilir. Ses ve konuşma rahatsızlığı olanların tedavilerini yaptırmaları için dil ve konuşma uzmanlarına müracaat etmesi lazım. Kalıcı ses bozukluklarına engel olmak için diyafram nefesinin nasıl kullanılacağını ve nasıl doğru konuşulacağını öğrenmek gerekiyor. Bunun için de uzman yardımı şarttır.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir